Teatr
Wróg się rodzi - próba prasowa

Wróg się rodzi - próba prasowa

  • 2019-04-03
  • Teatr im. W. Horzycy, Toruń

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 13.

fot. Materiały Organizatora/Wojtek Szabelski

Opis

30 marca na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu odbędzie się czwarta w tym sezonie premiera. Hasło tego sezonu w Horzycy brzmi „Tu, w Toruniu”, dlatego powstające spektakle na różny sposób korzystają z szeroko rozumianej lokalności. „Wróg się rodzi” czerpie inspirację z fenomenu toruńskiego Radia Maryja, ale pyta o jego skutki społeczne, których zasięg jest trudny do zmierzenia. Reżyseruje Aneta Groszyńska, scenariusz napisał Marcin Kącki.

- Przyjechaliśmy do Torunia i pomyśleliśmy, że jest to temat, który faktycznie gryzie to miasto. Próbujemy dotrzeć do korzeni podziału, który obserwujemy dziś w społeczeństwie. Ten spektakl powstał, bo wyglądamy za okno i ta rzeczywistość nie tylko nam się nie podoba, ale zaczynamy się jej bać. Szukamy korzeni naszego strachu, a one są tuż obok, w Toruniu– mówi Aneta Groszyńska, reżyserka.

 - Zauważyliśmy, że nie potrafimy rozmawiać z bliskimi, bo w pewnym momencie rozdzieliły nas różne media i zabrały nam przyjaciół, rodzinę. Zadajemy sobie pytanie, jak to się stało. Na ile jesteśmy winni temu, że przeoczyliśmy moment, w którym oddaliśmy naszych bliskich na pastwę słów, które są pozorną miłością, pozorną ewangelią – dodaje Marcin Kącki, scenarzysta.

Spektakl „Wróg się rodzi” skupia się na mechanizmach językowych i zjawiskach społecznych związanych z mediami oraz brutalizacją języka debaty publicznej. W sztuce pojawia się więc nie tylko Radio Maryja, ale między innymi Radio RTLM, które w 1994 roku wprost namawiało do mordów.

- Każde społeczne wzburzenie, które jest tragiczne w skutkach, każda historia z podziałem społecznym zaczyna się od słów. Tak się zaczęło w Rwandzie, w Jugosławii, na Bliskim Wschodzie, tak się dzisiaj zaczyna w Europie, w Stanach Zjednoczonych. Zaczyna się od strasznych słow. Rwanda jest najlepszym symbolem podziałów społecznych, tego co się dzieje, gdy ktoś nam mówi, że ktoś obok nas jest gorszy od nas, jest gorszym sortem. 

ip

Ostatnio dodane
Teraz kaÅźdy z Was jest Rzeczpospolitą
"Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą" - 52 sceny z pytaniami o Polskę kiedyś i dziś [FOTO]

Spektakl jest koprodukcją Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.