Premiery - Teatr

Spektakl "Hamlet" premierowo w Teatrze im. Wilama Horzycy

2018-10-23 15:07:59 | Toruń

Już 27 października 2018 w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbędzie się premiera spektaklu "Hamlet" Williama Shakespeare'a w przekładzie Stanisława Barańczaka a reżyserii Pawła Paszty.

Hamlet - spektaklCzy mogę nie być bohaterem?

Czy mogę nie być narzędziem zemsty w rękach przodków?

Czy mogę „nie być”?

Hamlet stoi w kaplicy pełnej trumien przodków, którzy wołają o pamięć, o zemstę. Być czy nie być? Mścić się czy się nie mścić? Pamiętać czy nie pamiętać? Uszanować świętość czy jej nie uszanować? Zbuntować się czy się nie zbuntować?

I jak ocalić siebie?

Pierwsza premiera w sezonie 2018-2019 to „Hamlet” Williama Szekspira – ponadczasowa i wciąż inspirująca do nowych interpretacji tragedia. Reżyseruje Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Teatru Horzycy, znany także publiczności z reżyserii spektaklu „Napis”, za który otrzymał Nagrodę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dla autorów największego wydarzenia artystycznego sezonu 2016/2017 w Teatrze im. Wilama Horzycy.

– Najważniejsze w tym spektaklu jest dla mnie to, jak zbiorowość, społeczeństwo czy nawet rodzina wpływa na decyzje i przemiany jednego człowieka. W tym wypadku jest to historia o postepowaniu Hamleta, który z inteligenta, filozofa i pacyfisty staje się – tu cytuję – „chłepczącym krew”, mściwym bohaterem – mówi Paweł Paszta, reżyser.

Hamlet w spektaklu jest współczesnym bohaterem Historii, człowiekiem żyjącym pod ogromną presją. Świadom swojego losu, wadzi się z Bogiem jak Konrad z „Dziadów”. Kłóci się z przodkami, sprzeciwia się swojemu przeznaczeniu. Czy może przeżyć życie w równowadze i pokoju czy też musi rzucić się do zwierzęcej walki o honor, spełniając oczekiwania innych?

– Hamlet to najbardziej uniwersalna historia o bohaterze w literaturze dramatycznej. Ta postać jest scharakteryzowana tak, że pasuje do różnego rodzaju bohaterów i szczególnie odpowiada bohaterowi współczesnych czasów, który jest według mnie zagubiony w bardzo intensywnie rozgrywającej się rzeczywistości – wyjaśnia Paweł Paszta. – Hamlet to jeden z nas. To nie jest młodzieniec, a dojrzały mężczyzna, który wiele już przeżył i na wiele pytań sobie odpowiedział, ale okazuje się, że nie czuje się spełniony.

Koncepcję scenografii, w której dominują czerń i złoto, stworzyła Ewelina Brudnicka. Warto dodać, że podczas tego spektaklu widzowie zasiądą na scenie wśród pianin i ich mechanizmów, które nie są używanie w klasyczny sposób, służą jako elementy scenografii, ale i źródła nietypowo wydawanego dźwięku. Ogromną rolę odgrywa muzyczność przestrzeni, Chór oraz muzyka skomponowana przez Tomasza Jakuba Opałkę.

– Spektakl ma bardzo rozbudowaną warstwę muzyczną, która tak naprawdę jest przestrzenią całego przedstawienia. Dźwięki wydawane są na żywo na scenie przez aktorów, budują aurę spektaklu i tworzą indywidualny surrealistyczny świat – dodaje reżyser.

Za choreografię odpowiada Izabela Chlewińska, doceniana tancerka oraz choreografka, która pracuje m.in. autorską metodą łączącą ruch organiczny, naturalną emisję głosu i improwizację w tańcu. Wsparciem dramaturgicznym dla reżysera jest Katarzyna Kuczkowska-Golińska. Godzina rozpoczęcia przedstawienia to 18.25, co wiąże się z otwarciem spektaklu na przestrzeń Torunia.

Dodatkowo 30 października o godz. 20.30 odbędzie się debata towarzysząca spektaklowi pt. „Czy potrzebujemy bohaterów?”, podczas której zapytamy miedzy innymi o to, kim właściwie jest bohater, czy bohaterowie nas inspirują czy raczej stanowią ciężar oraz co myślimy o antybohaterach.

Hamlet - spektakl

Spektakle:

25, 26, 27, 28, 30 października, godz. 18:25

28, 29, 30 listopada, godz. 11:55, 18:25

Bilety:

normalny – 40 zł, ulgowy – 30 zł, szkolny – 22zł

Realizatorzy:

Reżyseria: Paweł Paszta

Scenografia: Ewelina Brudnicka

Muzyka: Tomasz Jakub Opałka

Choreografia: Izabela Chlewińska

Współpraca dramaturgiczna: Katarzyna Kuczkowska

Występują: Małgorzata Abramowicz, Jarosław Felczykowski, Łukasz Ignasiński, Wojciech Jaworski, Karina Krzywicka, Anna Magalska, Tomasz Mycan, Ewa Pietras, Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Teresa Stępień-Nowicka, Agnieszka Wawrzkiewicz.

MD/ip

fot. Wojtek Szabelski/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Toruń, przedstawienie, 2018, Stanisław Barańczak
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Otworzy się ziemia
Wrocławscy bezdomni na scenie w Teatrze Muzycznym Capitol [FOTO]

"Otworzy się ziemia" to spektakl pokazujący demontaż współczesnego człowieka.

Polecamy
Błękitnt Pies - Spektakl w Teatrze Polskim
Zbliża się premiera spektaklu "Błękitny Pies" w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Będzie to familijny spektakl muzyczny w reżyserii Agaty Skowrońskiej na podstawie książki Beaty Majchrzak.

Bieguni
Nadchodzi premiera spektaklu online na podstawie "Biegunów" Olgi Tokarczuk

Adaptacja książki polskiej noblistki zostanie ukazana na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.

Ostatnio dodane
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.