Dzieje się - Teatr

Ruszyła Klamra!

2007-03-12 13:14:41 | Toruń

 "Bruzda" sceny Plastycznej KUL pod wodza Leszka Mądzika otworzyła w sobotę 10 marca, 15. edycję Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA w Toruniu.

Podczas festiwalu zaprezentuje się 10 teatrów i grup artystycznych. Jubileuszowej, 15Imprezie towarzyszą też obchody 25-lecia Teatru Kana oraz 60-lecie miesięcznika TEATR.

Najnowszy spektakl jednego z najsłynniejszych, polskich teatrów niezależnych - Sceny Plastycznej KUL, otworzyl piętnastą KLAMRĘ. To pierwsza w historii SP KUL sztuka, w której ta scena zrywa z mrokiem i czernią - dotychczasowymi "znakami firmowymi" lubelskiego teatru. "Bruzda" jest jednak sztuką konsekwentnie kontunuującą wieloletnie poszukiwania Leszka Mądzika - przenosi nas w świat przemyśleń dotyczących ostatniej drogi człowieka. To temat, który od samego początku był osią sztuki prezentowanej przez SP KUL. W niedzielę na toruńskiej scenie pojawi się Teatr Ósmego Dnia z  głośną, kontrowersyjną sztuką "Teczki". Zapraszamy też na liczne

IMPREZY TOWARZYSZĄCE KLAMRY:

12 marca, godz. 20.30
Rysunek teatralny - otwarcie wystawy rysunków Zbigniewa Szumskiego - absolwenta gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych reżyser i autor spektakli i współtwórcę Teatru Cinema.  

13 marca, godz. 20:00
Teatr realności - promocja książki dr Artura Dudy z Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu UMK. Książka poświęcona jest dominującej we współczesnym teatrze tendencji do eksponowania realności (anektowania realności - według określenia Tadeusza Kantora) w spektaklu teatralnym kosztem jego iluzyjności. O ile tradycyjny teatr iluzji preferował obraz świata oparty na regułach malarskiej perspektywy, wierzył w możliwość dotarcia do prawdy o świecie za pośrednictwem iluzji realności, o tyle teatr realności cechuje głęboki kryzys wiary w możliwości iluzji jako synonimu kłamstwa, oszustwa, pozoru. Teatr realności nie tylko przedstawia świat, lecz ponadto sam nabiera cech świata - jego materialności i zmysłowości, jego czasowo-przestrzennej natury, jego dotykalności i niedotykalności.  

14 marca, godz. 20:00
60 lat miesięcznika TEATR - spotkanie z redakcją miesięcznika „Teatr" poświęconego bieżącemu życiu teatralnemu w Polsce. Pismo ukazuje się od 1946 roku i szczyci się tym, że obok krytyczno-literackiej "Twórczości" jest najstarszym czasopismem w Polsce poświęconym kulturze, a w szczególności teatrowi.  

14 marca, godz. 21.00
Muzyka teatralna - koncert w wykonaniu Kwartetu Jorgi. Maciej Rychły - flety, bębny; Waldemar Rychły - gitara; Andrzej Brych - trąbka; Janusz Brych - saksofon. Grupa powstała w 1982 roku. Jej nazwa pochodzi od poznańskiego flecisty z XVI w. Tomasza Jorgi. Zagrali setki koncertów w Polsce, jak również za granicą. Brali udział w licznych festiwalach w Niemczech, Francji, Anglii, Czechach, Słowacji, Szwecji, Kanadzie oraz w Wenezueli. Współpracują z teatrami przy tworzeniu muzyki do spektakli, m.in. z Gardzienicami, Kaną, Wierszalinem oraz teatrem Witkacego z Zakopanem i wielu innymi.  

15 marca, godz. 22:15
Butoh zbliżenia: Tatsumi Hijakita i jego butoh prezentacja prowadzona przez Katarzynę Julię Pastuszak "Ankoku Butoh" - taniec ciemności, stworzony przez Tatsumi Hijikatę, konsekwentnie oświetlał wszystko to, co człowiek chciałby zachować dla siebie - obsesje, lęki, opętanie przemocą, erotyką, ból. Tancerzowi pozostawało jedynie ciało, tylko ciałem mógł poszukiwać, odpowiadać na postawione samemu sobie pytania.  

16 marca, godz. 20:30
Głosy czasu - spotkanie z Teatrem KANA w 25. lecie istnienia Teatr Kana został założony w 1979 roku przez Zygmunta Duczyńskiego - wieloletniego kierownika i autora wszystkich dotychczasowych przedstawień teatru. Jego metoda teatralne bliska jest psychodramie, a spektakle opierają się na głębokiej analizie tekstu literackiego. Zespół wielokrotnie grał we wszystkich większych miastach Polski oraz brał udział we wszystkich ważniejszych festiwalach teatrów poszukujących i festiwalach sztuki. Od śmierci Zygmunta Duczyńskiego mija właśnie rok. Mimo że zabrakło już samego twórcy, teatr nie przestał istnieć i tworzyć. Jako Stowarzyszenie Teatr Kana nadal prężnie działają organizując festiwale, liczne projekty teatralne. Zespół ma za sobą premierę pierwszego spektaklu (Geist) ukończonego po śmierci Zygmuna Duczyńskiego.  

17 marca, godz. 20:30 Zakończenie Klamry


Słowa kluczowe: klamra 2007
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Polecamy
Nadchodzi 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - Wrocław 2021

Już niebawem odbędzie się jubileuszowa edycja MFF Dialog we Wrocławiu. Czego możemy się spodziewać?

We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Polecamy
Ostatnio dodane
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.