Dzieje się - Sztuka

Szpetne w sztukach pięknych

2009-11-20 17:07:38 | Toruń

 26 listopada, w czwartek, rozpocznie się w CSW otwarta konferencja naukowa pod hasłem Szpetne w sztukach pięknych. Brzydota, deformacja i ekspresja w sztuce  nowoczesnej.

Konferencje Sztuki Nowoczesnej organizowane są na UMK cyklicznie, w odstępie 2 lat - pierwsza z nich odbyła się w 2005 r.  pod hasłem Sztuka 1905-1923, natomiast kolejna, z 2007 r., dotyczyła  Dziejów krytyki artystycznej i myśli o sztuce.

Tematem tegorocznej konferencji  jest brzydota -  jedna z podstawowych kategorii estetycznych w sztuce od połowy XIX wieku, kiedy to w 1853 r. Karl Rosenkranz, prof. Uniwersytetu  Królewieckiego, opublikował książkę Ästhetik des Hässlichen (Estetyka Brzydoty). Tytuł konferencji, obejmującej problematykę sztuki polskiej i światowej (w tym azjatyckiej i afrykańskiej), nawiązuje bezpośrednio do artykułu wybitnego polskiego estetyka i krytyka sztuki, Henryka Struvego, opublikowanego w "Kłosach" w 1888 roku.

Referaty poświęcone zostaną zagadnieniom naturalizmu i estetycznej waloryzacji brzydoty w sztuce II połowy XIX wieku,  deformacji opartej na naturalistycznym ("biologicznym") podłożu i groteski, m.in. w ekspresjonizmie, nowej rzeczowości, École de Paris, nadrealizmie oraz w nawiązujących do tych kierunków prądach artystycznych występujących w sztuce po 1945 roku. Prelegenci poruszać się będą także wokół problemu ekspresji w sztuce współczesnej inspirowanej "zdegradowaną" rzeczywistością, nękającymi współczesne społeczeństwa chorobami psychicznymi i cywilizacyjnymi, wydarzeniami politycznymi i historycznymi, takimi jak wojny,  Holocaust, oraz problemami społecznymi, jak nietolerancja rasowa, wyznaniowa czy seksualna. Refleksji poddana zostanie także sztuka  artystów sięgających po drastyczne, radykalne środki wypowiedzi.

Szpetne w sztukach pięknych
26 - 28 litopada, godzina 14:00
Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu", Wały Gen. Sikorskiego 13S

ip

Słowa kluczowe: CSW ' Znaki Czasu Konferencje Naukowa Sztuki Nowoczesnej w Toruniu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.