Dzieje się - Sztuka

Poszliśmy do Croatan

2009-06-09 12:58:33 | Toruń

 9 czerwca, o godz. 19.00, w CSW w Toruniu odbędzie się otwarcie wystawy "Poszliśmy do Croatan". Cykl potrwa do 27 września.  

Prace i gesty ujawnione w ramach projektu Poszliśmy do Croatan ukazują prawdziwe historie zniknięć i detektywistyczne poszukiwania śladów po tym, co stało się widmowe, i konfrontują je z artystycznymi fikcjami, które podejmują tematykę auto wykluczenia. Postacie śledczych wymijają się z poszukiwanymi. Idioci przygotowujący grunt pod określenie własnej, osobistej utopii, poszukują odpowiedzi na pytanie o sens życia. Te działania oświetla księżyc, który z jednej strony jest symbolem życia wyobcowanego, a z drugiej- jest patronem poetów. Bohaterowie Słusznej drogi Fischlego & Weissa w blasku księżyca odnajdują prawdziwą spontaniczność w muzycznej improwizacji. To dźwięk przenosi pustkę po tym, co odchodzi. Być może widmo jest tylko muzyczną wibracją powietrza.

Artyści, których prace będą zaprezentowane: Jan Bas Ader, Sebastian Buczek, Hubert Czerepok, Fischli & Weiss,Kolektywne Działania, Jacek Koprowicz, Jiri Kovanda, Jacek Kryszkowski, Zbigniew Libera, Leszek Przyjemski, Robert Rumas, Daniel Rumiancew, Syreny TV: Aleksandra Polisiewicz i Ewa Majewska, Adam Witkowski, Julita Wójcik,Zakład Produkcji Dźwięku: Wojciech Marzec i Patryk Zakrocki oraz Kasia Krakowiak,Ziemia Mindel Würm: Marek Rogulski i Piotr Wyrzykowski,Paweł Freisler.

Dla zachęty: Adam Witkowski w swojej pracy "CroaTON", wykorzystuje muzyczny motyw z Pikniku pod wiszącą skałą. Film opowiada o wyprawie grupy uczennic w dzień Świętego Walentego w 1900 roku, która kończy się tajemniczym zaginięciem trzech uczennic i nauczycielki. Wpisany w zbiorową świadomość motyw towarzyszy zwiedzającym w znaczących punktach wystawy, tym samym stając się leitmotivem projektu.Sentymentalna, banalna melodia raz po razie ukazuje swój pazur, znacząc realny dramat.

Z kolei Daniel Rumiancew w swojej "Fotografiach" ukazuje dwie wykonane w garażu fotografie z okresu studiów, które stały się dla niego przedmiotem nowej interpretacji. W wideo, "Tańcząc ze łzami w oczach", używając psychoanalitycznego żargonu artysta wyjaśnia, że folia, w którą jest zawinięty, wyobraża wody płodowe i odnosi się do chęci powrotu do łona matki. Ta próba ucieczki dokonana na łonie sztuki jest jednak tylko symbolicznym zabiegiem. Artysta odtwarza najbliższą skórze, oddzielającą od świata, warstwę ochronną i tym samym kreuje prywatną przestrzeń zupełnie oddzieloną od życia społecznego. Praca jest więc z jednej strony wyrazem lęku przed kontaktem, a z drugiej zapisem klęski w ustanawianiu osobistej utopii.

Otwarciu towarzyszyć będą 3 koncerty: Sebatiana Buczka, Szazy czyli duet Szamburski/Zakrocki, wystąpi także Paul Wirkus. 

KP/ip



 

Słowa kluczowe: wystawa, toruń, croatan
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Droga krzyÅźowa
"Droga krzyżowa" Pietera Bruegla Starszego - obraz, który zainspirował filmowców

Dzieło było impulsem do realizacji filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

Taniec, Henri Matisse
Motyw radości w obrazie "Taniec" Henriego Matisse'a

Obraz powstał na zlecenie zamożnego, rosyjskiego przedsiębiorcy. Co dokładnie przedstawia?

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.