Wykłady - Z życia Uczelni

Tydzień z wizytami na UMK

2014-05-13 11:56:11 | Toruń

Najbliższe dni na UMK obfitują w spotkania z ciekawymi gośćmi. Uczelnię odwiedzą (m.in.) ekonomiści: prof. Leszek Balcerowicz i minister Jacek Rostowski; pływaczka Otylia Jędrzejczak; dziennikarz i publicysta dr Adam Leszczyński oraz chiński artysta i designer, dr Zhang Jun.

Prof. Leszek Balcerowicz będzie gościł na UMK w środę 14 maja. Na jego otwarty wykład pt. „Polska gospodarka po 1989 roku i jej perspektywy”, który odbędzie się na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, zaprasza Forum Obywatelskiego Rozwoju w Toruniu. Początek o godz. 11:00 w Auli WNEiZ UMK przy ul. Gagarina 13a. Na spotkaniu zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytania: dlaczego socjalizm musiał upaść? Jak przebiegały w Polsce przemiany ustrojowe, zapoczątkowane 25 lat temu? Jakie wyzwania stoją dzisiaj przed polską gospodarką?

Po wykładzie będzie można kupić książkę pt. „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów" z dedykacją prof. Balcerowicza, a także zapisać się do studenckiego Klubu FOR w Toruniu. Wydarzenie na Facebooku

Na spotkanie pt. „Czy Polacy mogą wybić się na nowoczesność? Polskie zmagania z zacofaniem i nędzą na przestrzeni dziejów”, które poprowadzi dr Adam Leszczyński z Instytutu Studiów Politycznych PAN, zaprasza w dniu 14 maja Wydział Humanistyczny UMK. Początek o godz. 14:30 w Harmonijce (ul. Fosa Staromiejska 1a w Toruniu) w sali 317. Wstęp jest wolny.

Dr Adam Leszczyński (ur. 1975) – historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie zajmuje się ideologiami modernizacyjnymi w krajach peryferyjnych (w tym w Polsce). Publicysta „Gazety Wyborczej” i reporter. Autor dwóch monografii o historii społecznej PRL, reportażu o epidemii AIDS „Naznaczeni” oraz książki „Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS”. Należy do zespołu Krytyki Politycznej.

Tego samego dnia (14 maja) w siedzibie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK będzie można spotkać się z Otylią Jędrzejczak. W sali konferencyjnej UCS UMK (ul. Św. Józefa 17 w Toruniu) wygłosi ona prelekcję o „Drodze do sukcesu” i doradzi „Jak budować pewność siebie? Jak poszukiwać celów w życiu? Jak dążyć do ich osiągania? Jak na co dzień znajdować motywacje do działania? Jak pokonywać stres?”. Początek spotkania o godz. 17:00. Wstęp jest wolny.

Na wykład otwarty byłego ministra finansów i wicepremiera, Jacka Rostowskiego zaprasza w dniu 15 maja Sekcja Studencka Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Toruniu. Spotkanie pt. „Czy wzrost długu publicznego jest zagrożeniem?” odbędzie się na Wydziale Nauk o Ziemi UMK.Początek o godz. 13:00 w sali 201 Wydziału geografów przy ul. Lwowskiej 1. Wydarzenie na Facebooku

Wokół „Współczesnego designu chińskiego. Międzykulturowego marketingu, designu i kreowania marki” będzie koncentrować się tematyka spotkania, na które w dniu 16 maja zaprasza Wydział Sztuk Pięknych UMK. Wykład i warsztaty poprowadzi dr Zhang Jun, światowej sławy artysta i designer.

Dr Zhang Jun jest jednym z czołowych chińskich projektantów. Ukończył studia na China Central Academy of Fine Arts w Pekinie oraz Kellogg School of Management. Dyrektor generalny w Highest Design Advertising and Design Co., Ltd.. Laureat „Chinese National Design Master Award” z 2006 roku. Wykonywał projekty dla takich marek jak Chrysler, Chinadaily, Lenovo, Bank of China.

Początek wykładu w Sali Tymona na Wydziale Sztuk Pięknych UMK (ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu) o godz. 12:00. Wstęp jest wolny.O godz. 13:00 wystartują warsztaty, na które obowiązują zapisy (elektroniczne pod adresem: wsp@umk.pl bądź telefoniczne: 56 611 38 45). Zgłosić się można również osobiście w dziekanacie Wydziału Sztuk Pięknych (pok. 108 pod ww. adresem w godz. 7:15-15:15).

Jak informują organizatorzy, współczesny design chiński to zagadnienie dość złożone i wielowarstwowe, w pewnym sensie oddające obraz współczesnych Chin. Projektanci czerpią zarówno z chińskiej tradycji jak i zachodnich wpływów, które wspólnie tworzą nową jakość. Dr Zhang Jun spróbuje przeanalizować w jaki sposób projektanci chińscy starają się sprostać wymaganiom rynku.

W dobie globalizacji większość produktów i usług jest kierowana do klientów na całym świecie. Paradoksalnie postępująca unifikacja współczesnego świata wymaga jednak od projektanta znajomości specyfiki kulturowej rynku, na który projektuje. Dla wielu jest to ogromny problem. Rozwiązaniem mogą być metody designu międzykulturowego. Na spotkaniu zostanie podjęta próba przybliżenia słuchaczom kwestii zróżnicowania sposobów percepcji, zachowania, trendów i wartości w odrębnych kręgach kulturowych.

Dao (droga) to podstawowe pojęcie związane z filozoficzno-religijnym systemem jakim jest taoizm. Idea dao była przez wieki pielęgnowana w Państwie Środka, natomiast sam taoizm stal się jednym z istotnych filarów chińskiej tożsamości i kultury. Dziś nadal ma dość silny wpływ na wiele aspektów życia Chińczyków. Celem wystąpienia będzie wskazanie oraz analiza podobieństw, a także różnic pomiędzy zasadami zawartymi w taoizmie i projektowaniu graficznym. Zostaną one omówione na wybranych przykładach projektów, ze szczegółowym uwzględnieniem zasady jedności, harmonii i Wu Wei.

ip

Słowa kluczowe: umk toruń wykład leszek balcerowicz otylia jędrzejczak jacek rostowski adam leszczyński zhang jun
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Polecamy
"Inżynier Przyszłości: Influencer i Lider" - webinar Forum Inżynierów Przyszłości

Mimo przeciwności, czasy pandemii stwarzają szansę na rozwój przedsiębiorczości.

Polecamy
Ostatnio dodane
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.