Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Studiowanie przez internet - na czym polegają e-studia?

2018-09-26 10:10:44 | Toruń

Internet jest niezgłębionym źródłem wiedzy na każdy temat. Mówi się, że jeśli czegoś nie ma w sieci, to nie istnieje. Dlatego prędzej czy później w internecie musiały pojawić się propozycje studiów w trybie online. Czy takie studiowanie ma jakąkolwiek wartość? Jakie warunki formalne i techniczne trzeba spełnić, aby tak studiować?

studia przez internetE-learning w Polsce i na świecie

Nauczanie z wykorzystaniem środków masowego przekazu, do jakich zalicza się sieć, nie jest niczym nowym. Rozwój i upowszechnienie się internetu spowodowały jednak, że mamy obecnie większe perspektywy pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł.

Uczyć się można bez konieczności wychodzenia z domu, w ramach e-learningu. Co ciekawe, pierwsze kursy korespondencyjne istniały już na początku XVIII wieku. Właściwy rozwój tej metody nauczania przyniósł wiek XIX. Kursy na odległość weszły do powszechnej edukacji. Później kolejno zaczęto wykorzystywać w XX wieku radio i telewizję edukacyjną. Na początku XX wieku istniała możliwość uzyskania nawet stopnia naukowego poprzez studiowanie korespondencyjne. Wykorzystywano przekaz satelitarny do procesu nauczania, ale dopiero rozwój telekomunikacji cyfrowej, technik satelitarnych oraz multimedialnych spowodował prawdziwy rozkwit e-learningu. Nauczanie z zastosowaniem internetu daje niemal nieograniczone możliwości – tak dla uczniów czy studentów, jak i dla nauczycieli i trenerów. Mogą oni bezproblemowo komunikować się ze sobą, tak jakby znajdowali się w jednym pomieszczeniu.

Na całym świecie, w tym również w Polsce, wiele uczelni wyższych wprowadza możliwość studiowania w formie korespondencyjnej, na odległość. Polskie szkoły wyższe zezwalają w wielu przypadkach na to, aby w systemie e-learningu do 60 proc. zajęć odbywało się online. Z kolei niektóre uczelnie w innych krajach dają swoim studentom możliwość odbycia całych studiów przez internet, a studenci osobiście pojawiają się w stacjonarnej siedzibie swojej szkoły wyższej tylko na końcowych egzaminach czy podczas obrony prac dyplomowych.

Dlaczego e-learning się rozwija?

Dzięki e-learningowi można uczyć się na najlepszych uczelniach bez konieczności przenoszenia się do innego miasta albo do innego kraju. To szczególnie atrakcyjny tryb nauki wtedy, gdy dana osoba pracuje, ma rodzinę, którą musi się zajmować, czy też nie ma z innych przyczyn czasu na uczęszczanie na konwencjonalne zajęcia i wykłady. W przypadku e-learningu nie ma problemu, aby dopasować dzień czy godzinę nauki do indywidualnych potrzeb i wymagań. Student sam decyduje, kiedy i ile czasu poświęci na naukę.

E-learning wymaga od użytkowników dużej porcji samodyscypliny i umiejętności organizacji swojego czasu. Nie każdy może tak studiować, a jeśli zaczyna studia korespondencyjne online, niekoniecznie je skończy. Trzeba narzucić sobie pewien plan uczenia, aby e-learning na uczelni wyższej przyniósł oczekiwane rezultaty.

Jak studiuje się w ramach e-learningu?

W Polsce tylko kilka uczelni wyższych oferuje studia online. Zalicza się do nich m.in.:

Sopocką Szkołę Wyższą – organizowała ona nabór na studia online na semestr letni w marcu 2018 roku, na kierunki finanse i rachunkowość oraz ekonomia.
        
Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku – oferuje możliwość studiowania na kierunku turystyka i rekreacja z wykorzystaniem e-learningu.
        
Ateneum Szkoła Wyższa w Gdańsku – oferta e-learningu powstała na rok akademicki 2018/2019.

Studia online w Sopocie możliwe są dla studentów, którzy pomyślnie przejdą rekrutację i skorzystają z nowoczesnej platformy edukacyjnej – Ilias, na której udostępnione zostaną im moduły lekcyjne składające się z e-wykładów. Zajęcia przy użyciu platformy e-learningowej w Sopockiej Szkole Wyższej zajmują 60 proc. wszystkich zajęć, a pozostałe 40 proc. realizuje się na terenie uczelni, w formie kilku zjazdów w ciągu roku.

Warunki formalne studiowania online

Bezproblemowa obsługa platform do e-learningu wymaga dysponowania stałym łączem internetowym. Oferta dla studenta w takim wypadku powinna obejmować wysoki transfer i możliwość korzystania z internetu cały czas. Internet dla studenta spełniający takie oczekiwania oferuje na polskim rynku m.in. operator UPC (https://www.upc.pl/internet/kup-internet/).

W roku akademickim 2017/2018 pojawiła się specjalna oferta dla studenta UPC, z internetem światłowodowym o prędkości maksymalnej 120 Mb/s, w kwocie 49 zł miesięcznie, bez kosztów założenia. Niewykluczone, że UPC zaoferuje internet bez limitu dla studentów również i w roku bieżącym. Jego atutem było m.in. to, że umowę można było podpisać na zaledwie 9 miesięcy, czyli na czas trwania roku akademickiego.

Dlaczego warto wybrać światłowód do e-learningu?

Przykładowy internet UPC ze światłowodu zapewnia stałe łącze z możliwością podziału na kilka urządzeń komputerowych lub mobilnych. Światłowód dostarcza internet z wysokimi prędkościami transferu, dzięki czemu wykłady e-learningowe lub komunikacja wideo z wykładowcami pozostają niezakłócone. Po zakończeniu studiów w ramach e-learningu uczelnie wydają absolwentowi dyplom, który niczym nie różni się od tego uzyskanego w trybie konwencjonalnych studiów stacjonarnych.

Artykuł partnera

fot. shutterstock.com/4 PM production

Słowa kluczowe: studiowanie zdalne, nauka, studia w sieci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Dni i godziny rektorskie oraz dziekańskie - co to jest i jak działa?

Tajemnicze terminy, na dźwięk których każdemu doświadczonemu studentowi świecą się oczy i cieszy serce.

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.