Literatura
Sspotkanie wokół książki Judith  Butler

Sspotkanie wokół książki Judith Butler

  • 2011-02-25, , godzina 17:30
  • wstęp wolny
  • Czytelnai w CSW, Toruń

Opis

Spotkanie wokół książki Judith Butler Walczące słowa, rozmawiać będą:

- Aleksandra Derra (IF UMK),
- Karolina Krasuska (Krytyka Polityczna),
- Dariusz Brzostek (WF UMK),
Prowadzenie: Sylwia Targaszewska (Klub KP Toruń).

dr  Aleksandra Derra - adiunkt w Zakładzie Teorii Poznania i Metodologii Nauk Instytutu Filozofii UMK. Doktorat poświęciła późnej teorii Wittgensteina. Obecnie zajmuje się teoriami języka powstającymi w kognitywistyce oraz problematyką podmiotowości w teoriach feministycznych.
Karolina Krasuska – doktorantka na wydziale kulturoznawstwa na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Pisze pracę doktorską o Minie Loy, Marii Komornickiej/Piotrze Odmieńcu Właście i Else Lasker-Schüler, w której bada „liryczne nieposłuszeństwa” w odniesieniu do kategorii płci i narodu. Przełożyła Uwikłanych w płeć Judith Butler. Prowadziła zajęcia na Germanistyce i Gender Studies na Uniwersytecie Humboldta.

dr hab. Dariusz Brzostek - absolwent toruńskiej polonistyki, obecnie adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury UMK w Toruniu. Zajmuje się głównie teorią i antropologią literatury, twórczością Stanisława Lema, psychoanalizą literackiej fantastyki, estetyką XX wieku oraz krytyką literacką i muzyczną.

Czy cenzura jest dopuszczalna? Niektóre słowa ranią, dlaczego więc ich nie zakazać? Przecież „pedał” boli tak samo jak cios w splot słoneczny. A co z pornografią? Poniża kobiety, więc może należy wyjąć ją spod prawa? Takie pytania postawiła sobie wybitna amerykańska filozofka Judith Butler. Walczące słowa to erudycyjny esej czerpiący z psychoanalizy, prawoznawstwa, socjologii i nauki o kulturze. Butler analizuje konkretne regulacje prawne, wyroki amerykańskiego Sądu Najwyższego, przykłady z międzynarodowej polityki, kultury popularnej i literatury. Po drodze trafia nawet na hip-hop.

W tej błyskotliwej książce nie ma ani jednego słabego momentu.

Barbara Johnson

Analizy Butler to efektowne spory, w których stroni ona od uproszczeń i pokazuje, że polityka wymaga poważnego namysłu.
Jonathan Culler

Judith Butler (1956) – amerykańska filozofka, profesorka literatury porównawczej i retoryki University of California w amerykańskim Berkeley, zajmuje się teoriami władzy, seksualności, tożsamości i płci. Jej najbardziej znaną książką jest wydana w 1990 roku Uwikłani w płeć. Feminizm i polityka tożsamości, która dała początek teorii queer (wyd. pol. Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2008).

Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.