Literatura
Spotkanie z Anną Frajlich-Zając

Spotkanie z Anną Frajlich-Zając

  • 2008-06-10, , godzina 17:00
  • Collegium Maius, Toruń

Opis

Pracownia Badań Emigracji (ILP UMK) i Archiwum Emigracji (Biblioteka Uniwersytecka) zapraszają na spotkanie z polską poetką, mieszkającą na stałe w Nowym Jorku „emigrantką marcową".

Spotkanie odbędzie się we wtorek 10 czerwca w Collegium Maius (Fosa Staromiejska 3) w Sali im. Prof. A. Hutnikiewicza (s. 203, I piętro).

Anna Frajlich urodziła się w Kirgizji w 1942 r. w rodzinie pochodzących ze Lwowa polskich Żydów. Po wojnie wraz z rodzicami trafiła na fali repatriacji do Szczecina. Studia polonistyczne ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim. W 1968 r. poczuła się osobiście dotknięta panoszącym się wówczas antysemityzmem. Opuściła Polskę na początku 1969 r. wraz z mężem, Władysławem Zającem, i dwuletnim synem. Wyjechali pociągiem odchodzącym z warszawskiego Dworca Gdańskiego do Wiednia, jak większość marcowych wygnańców. Zającowie osiedlili się w Stanach Zjednoczonych. Choć nie bez trudu (zarówno w sensie materialnym, jak i emocjonalnym), udało im się w ciągu kolejnych lat zbudować swoje życie na nowo. Anna Frajlich-Zając pracuje na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich. Jest laureatką nagród Fundacji Kościelskich i Fundacji Turzańskich.

Opublikowała między innymi następujące zbiory poezji: Tylko ziemia (1979), Indian Summer (1982), Ogrodem i ogrodzeniem (1993), Jeszcze w drodze (1994), Znów szuka mnie wiatr (2001). W swojej poezji podejmuje refleksję nad nieodwracalnością sytuacji wygnania, nad kwestiami przynależności i zadomowienia. Doskonałą ilustracją tego problemu może być następujący fragment:

Znów przejeżdżam
nad Dworcem Gdańskim
tylko nie mogę
nad nim przejść
do porządku dziennego.

W ostatnim czasie ukazały się też dwie książki dokumentalne, stanowiące istotne źródło wiedzy o biografii poetki. Są to zbiory listów: S. Kossowska, Definicja szczęścia. Listy do Anny Frajlich 1972-2003, Toruń 2007 oraz F. Bromberg, A. Frajlich, W. Zając, Po marcu - Wiedeń, Rzym, Nowy Jork, Warszawa 2008.


Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Nagroda Wielkiego Kalibru 2024
Ogłoszono nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2024

Przyznaje się je za najlepszą powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.