Literatura
Pora Prozy - Matuszkiewicz, Szlendak i Obara

Pora Prozy - Matuszkiewicz, Szlendak i Obara

  • 2010-10-11, , godzina 18:30
  • wstęp wolny
  • Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej, przy ul. Jęczmiennej 23 , Toruń

Opis

W spotkaniu, które 11 października otworzy Porę Prozy weźmie udział troje autorów: Irena Matuszkiewicz, Tomasz Szlendak i Karina Obara. Spotkamy się z nimi w Filii nr 1 Ksiażnicy Kopernikańskiej przy ul. Jęczmiennej 23. Początek o 18.30. Wstęp wolny.

Na pytanie jak żyje, Irena Matuszkiewicz odpowiada: „Normalnie i bez narzekań". Mieszka w typowym bloku, nie ma kota, psa ani innego „brata mniejszego". Ma za to dom na wsi i spory ogród. Ogólnie lubi ludzi, choć nie wszystkich. Ma niewielu przyjaciół, ale zawsze może na nich polegać. Zainteresowania? Raczej staroświeckie: przede wszystkim książki.

W latach 90. współpracowała z prasą kobiecą, ale jak sama przyznaje ten rozdział w jej życiu został definitywnie zamknięty. Studiowała na UMK, gdzie ukończyła filologię polską. Jest autorką kilku książek. Debiutowała w 2000 r. powieścią „Agencja złamanych serc". Od kilku lat pisze kryminały, w których łączy reporterska pasję i miłość do klasycznej powieści kryminalnej spod znaku Agaty Christie.

Tomasz Szlendak, profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany, kierownik Zakładu Badań Kultury w Instytucie Socjologii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, autor wielu znaczących publikacji z zakresu socjoantropologii relacji płciowych oraz socjologii i antropologii konsumpcji. Jednym słowem, poważny i ceniony naukowiec. A oprócz oprócz tego „miło żonaty i fajnie dzieciaty" publicysta, stały doradca i felietonista miesięcznika „Elle", ekspert w dziedzinie relacji damsko-męskich (od strony teoretycznej i badawczej), sprawca kryminału historycznego „Leven", którego fabułę umieścił w realiach w średniowiecznego Torunia.

Szlendak przyznaje, że jest wyznawcą niekonwecjonalizmu: w zakresie sztuki - postmodernista, jeśli chodzi o edukację i oświatę - lewak, w zakresie ekonomii i obyczajów - liberał, czasem konserwatysta (w kilku innych sprawach). Nie lubi podróżować, lubi psy, fajki i cygara. Jakiś czas temu przekonał się do kotów.

Karina Obara pochodzi z Wałbrzycha, mieszka w Toruniu. Jest politologiem i dziennikarką, kieruje toruńskim oddziałem „Gazety Pomorskiej". Dotychczas wydała trzy powieści - „Grzecherezadę" (2006). „Dwa światy Zofii" (2008), „Graczy" (2010), a także prozę dokumentalną „Damian i Dzienna Mama" (2008). „Gracze" to w jej dorobku pierwszy kryminał. - To powieść o szaleństwie nastolatków - mówi autorka. - Pisałam tę książkę jednym tchem, jakbym chciała przeżyć w literaturze coś, co każdemu z nas, rodziców, mogłoby się przytrafić. W ten sposób czułam, że mierzę się z lękiem, przeżywam go, trawię, nasiąkam nim do tego stopnia, że się nim staję, aż w końcu wychodzę poza niego i przestaję go odczuwać. I znów mogę kochać swoje dzieci z wiarą, że moja miłość je ocali - choć jest to rzecz, której my, rodzice, możemy być najmniej pewni, wiedząc, że w wirtualnym świecie, w którym nasze dzieci spędzają coraz więcej czasu, pewne jest tylko to, że ten świat je podnieca.

PORA PROZY

11 października - Irena Matuszkiewicz. Karina Obara, Tomasz Szlendak (18.30)

13 października - Stefan Chwin (18.30)

14 października - Krzysztof Varga, Grażyna Plebanek (18.30)

15 października - Daniel Odija, Barbara Kosmowska (18.30)

Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.