Literatura
Pora Prozy - Daniel Odija i Barbara Kosmowska

Pora Prozy - Daniel Odija i Barbara Kosmowska

  • 2010-10-15, , godzina 18:30
  • wstęp wolny
  • Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej, przy ul. Jęczmiennej 23, Toruń

Opis

Na ostatnie spotkanie w ramach Pory Prozy zapraszamy 15 października do Filii nr 1 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przy ul. Jęczmiennej 23. Naszymi gośćmi będą Daniel Odija i Barbara Kosmowska. Odija bywa nazywany portrecistą Polski B - opisuje upadłe miasteczka, popegeerowskie wsie, biedaków, bezdomnych, przegranych intelektualistów. Kosmowska zasłynęła powieścią „Teren prywatny", dzięki której zwyciężyła w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones". Spotkanie rozpocznie się o 18.30. Wstęp wolny.

Odija (rocznik 1974) studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie pracuje w słupskim oddziale Telewizji Polskiej. Członek Klubu Literackiego przy gdańskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, publikował m.in. w „Autografie", „Ha!arcie", „Sycynie", „Dekadzie Literackiej".

Jest autorem zbioru opowiadań „Podróże w miejscu" (2000), a także arkusza poetyckiego „Pomiędzy tobą a mną". W 2001 jego pierwsza powieść („Ulica") została uhonorowana Pomorską Nagrodą Artystyczną za debiut roku, otrzymała także honorową nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk. Druga powieść pisarza („Tartak") znalazła się na liście 9 najbardziej cenionych książek prozatorskich roku 2003 według uczestników forum krytyki literackiej www.literatorium.pl W tym samym roku „Przekrój" uznał Odiję za jednego z najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia. „Tartak" znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2004. W 2005 pisarz wydał zbiór opowiadań „Szklana huta", rok później powieść „Niech to nie będzie sen". Kilka miesięcy temu ukazała się najnowsza książka Odiji - „Kronika umarłych", opowieść o polskiej prowincji utrzymana w konwencji realizmu magicznego.

Barbara Kosmowska debiutowała w liceum, publikując wiersze w czasopiśmie „Na Przełaj". W latach 80. zdobyła wiele nagród w konkursach poetyckich. Jest autorką książek dla dorosłych i nieco młodszych czytelników. Jej powieść dla nastolatek „Buba" wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni" i była nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003". Pierwsza powieść Kosmowskiej („Głodna kotka") trafiła do księgarń w 2000 roku. Wydany rok później „Teren prywatny" wygrał konkurs na „Dziennik polskiej Bridget Jones" ogłoszony przez Wydawnictwo Zysk i S-ka, znalazł się również na liście bestsellerów „Rzeczpospolitej". Kolejne książki pisarki: „Prowincja" (2002), „Gobelin" (2002), „W górę rzeki" (2003), „Niebieski autobus" (2004), „Hermańce" (2008) cieszyły się nie mniejszą popularnością.

Kosmowska łączy pasję pisarską z pracą w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku.

PORA PROZY

11 października - Irena Matuszkiewicz. Karina Obara, Tomasz Szlendak (18.30)

13 października - Stefan Chwin (18.30)

14 października - Krzysztof Varga, Grażyna Plebanek (18.30)

15 października - Daniel Odija, Barbara Kosmowska (18.30)

Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.