Dzieje się - Kino

Kinotriada - na Moskwę!

2009-03-06 10:30:02 | Toruń

 W styczniowym numerze „Filmu" Jerzy Płażewski pisał o nieciekawej sytuacji. w jakiej znajdują się polscy kinomani. Filmoznawca wykazał, że na ekrany polskich kin nie trafia nawet 80% wybitnych światowych produkcji w tym filmów z Rosji i Niemiec. Fakt, przeglądając kinowy repertuar - i nie mowa tu o multipleksach, filmów z krajów sąsiednich jest jak na lekarstwo.

Zatem pogratulować należy inicjatywie Kina Centrum, ponieważ postanawia ono przerwać ten stan i ściągnąć na toruński grunt Sputnika, który odbył się dotąd m.in. w Warszawie (gdzie przed ekranami zasiadło 20 tys. kinomanów!) czy Wrocławiu, a poza tym przygotowuje repertuar złożony z niemieckich produkcji - ale o tym innym razem. Festiwal filmów rosyjskich - „Sputnik nad Toruniem" rozpoczyna swoją misję 10 marca (wtorek) i potrwa do soboty. W końcu jest okazja, żeby odrobić lekcje z kina rosyjskiego - ufff!!!

Jeśli interesujecie się współczesnym filmem, to nie ma mowy o usprawiedliwieniu nieobecności na festiwalu. Współczesne kino rosyjskie dostało po latach prawo głosu. Mimo nagminnie łamanych praw człowieka na Wschodzie, kto jak kto, ale artyści mają prawo wypowiadania się na głos. Warto się w ten głos wsłuchać, bo dzisiejsza kinematografia Rosji, tak jak kiedyś radziecka, szuka odpowiedzi na współczesny kryzys wartości, próbuje znaleźć idee nadające senes życiu, stara się odpowiedzieć na fundamentalne pytania, a poszukiwania zdają się być bardziej trafne od ścieżek wyznaczanych na Zachodzie - w końcu dwa światy.

Nie należy się spodziewać na festiwalu produkcji w duchu „Roku 1612" Władimira Chotinienki (to ta słynna superprodukcja z Michałem Żebrowskim, która miała być kampanią proklamującą nowe święto państwowe ku pamięci wypędzenia Polaków z Kremla). Repertuar jak najbardziej na wyższym poziomie.

Na początek warto wspomnieć o „Wyspie" Pawła Ługina odwołujący się do klasyków kina europejskiego i ducha najlepszej rosyjskiej literatury, które rozważają nad winą i odkupieniem, kondycją człowieka, miejscem na wiarę, człowieczeństwo. Pokazuje pustkowie, pozwala posłuchać ciszy. „Wyspę" docenili jurorzy wielu europejskich festiwali, a publiczność "Sputnika nad Warszawą" (07) przyznała jej Nagrodę Publiczności. Warszawską imprezę zelektryzował poza tym obraz Wiery Storożewej „Podróż ze zwierzętami domowymi". Opowiada on historię dziewczyny, która zmuszona w wieku 16 lat do zamążpójścia, odkrywa w swoim czasie ducha wolności i opuszcza dom ze swoim psem i kozą.

Interesująco zapowiada się „Shultes" w reżyserii Bakara Bakuradze. Poznamy byłego sportowca Aleksieja Shultesa, który wskutek różnych kolei losu stracił zdolność zapamiętywania i stał się kieszonkowcem. Niezdolny do miłości, przyjaźni, w końcu ma okazję przerwać błędny krąg, gdy w jego ręce wpada nagranie wideo młodej dziewczyny, którą niedawno okradł.

Kusi też „Wygnanie" Andrieja Zwiagincewa. Melancholijne studium rozpadu rodziny, związku. Wyjazd na prowincję odbiega od utartych wyobrażeń sielanki, staje się początkiem odkrywania tajemnic własnych dusz. Początkiem dramatu ludzi dotąd sobie bliskich. „Pełen oddech" Walerego Pendrakowskiego to z kolei opowieść o powrocie do korzeni. Do rybackiego osiedla pod Kierczą - miejsca beztroskiej (radzieckiej) młodości przybywają ustatkowani urlopowicze z miasta, a konfrontacja „obcych" z miejscowymi przyniesie dramatyczne skutki.

Program Sputnika przewiduje ponadto pokaz Pereł kina rosyjskiego: „Wniebowstąpienie" Łarisy Szepitko, „Wujaszek Wania" Andreja Konczakowskiego, „Kalina czerwona" Wasilija Szukszina, „Ironia losu" Eldara Riazanowa, „Bracia Karamazow" Pyriewa Ivana, „Aleksander Newski" Siergieja M. Eisenstiena, Dmitria Vasilewa.

Dorota Skupniewicz
(dorota.skupniewicz@dlastudenta.pl)


Program Festiwalu:

10 marca
 20.00 Nowe Kino Rosyjskie: Pełen oddech reż. Walery Pendrakowski, 2007, 114'
 22.05 Nowe kino rosyjskie: Indie reż. Aleksander Kiriejenko, 2007, 92'

11 marca
16.30 Perły Kina Rosyjskiego: Ironia losu, 184'
19.45 Nowe Kino Rosyjskie: Spadkobiercy cara reż. Konstantin Odegov, Rosja 2008, 90
21.15 Perły Kina Rosyjskiego: Wujaszek Wania, reż. Andrej Konczałowski, 1970, 86'

12 marca
20.10 Perły Kina Rosyjskiego: Wniebowstąpienie, reż. Łarisa Szepitko, 1976, 109'
22.00 Nowe kino Rosyjskie: Wygnanie, reż. Andriej Zwiagincew, 2007, 112'

13 marca
17.00 Perły Kina Rosyjskiego: Kalina czerwona. reż.Wasilij Szukszin, 1973, 110'
19.00 Nowe kino rosyjskie: Podróż ze zwierzętami domowymi, reż. Wiera Storożewa, 97'
20.50 Nowe kino rosyjskie: Wyspa, reż. Paweł Łungin, 2006, 112'

14 marca
17.00 Perły Kina rosyjskiego: Aleksander Newski, reż. Siergiej M. Eisenstien, Dmitri Vasilew, 1938, 112'
19.05 Nowe kino Rosyjskie: Shultes, reż. Bakar Bakuradze, 100'
20.50 Nowe kino Rosyjskie: Iluzja strachu, reż. Aleksander Kirijenko, 2007, 80'

15 marca
17.00 Nowe kino Rosyjskie: Aurora. reż. Roksana Bajrak, 2006, 115'
19.15 Perły Kina Rosyjskiego: Bracia Karamazow, reż. Pyriew Ivan, 1969, 232'
 
Ceny biletów: 8/10zł
Karnety: 35/40zł

Słowa kluczowe: sputnik nad toruniem przegląd filmów rosyjskich toruń program bilety karnet filmy rosyjskie toruniu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Captain Marvel
Zobacz oficjalny zwiastun filmu "Captain Marvel" [WIDEO]

Poznaj nową bohaterkę filmowego uniwersum Marvela.

Riverdale
"Riverdale": pierwszy sezon światowego fenomenu już na DVD

Prawie 9 godzin serialu oraz niepublikowane wcześniej materiały dodatkowe już na DVD.

Autsajder - plakat
"Autsajder" - młodość i ideały kontra Służba Bezpieczeństwa

To inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film o studencie malarstwa, którego życie zmienia się kiedy przez przypadek wpada w tryby totalitarnej machiny.

Polecamy
10 najlepszych dziecięcych aktorów Hollywood
10 najlepszych dziecięcych aktorów Hollywood

Te dzieciaki mają wielki talent. To przyszłość kina!

Córka Demi Moore i Bruce`a Willisa spacerowała nago po Nowym Jorku
Córka Demi Moore i Bruce`a Willisa spacerowała nago po Nowym Jorku

Scout Willis, córka gwiazdorskiej pary - Demi Moore i Bruce’a Willisa – wybrała się półnaga na spacer po Nowym Jorku. Dlaczego?

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Captain Marvel
Zobacz oficjalny zwiastun filmu "Captain Marvel" [WIDEO]

Poznaj nową bohaterkę filmowego uniwersum Marvela.

Riverdale
"Riverdale": pierwszy sezon światowego fenomenu już na DVD

Prawie 9 godzin serialu oraz niepublikowane wcześniej materiały dodatkowe już na DVD.