Dzieje się - Teatr

Zbliża się 5. Festiwal Debiutantów - Pierwszy Kontakt

2019-05-09 13:27:36 | Toruń

Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na V Festiwal Debiutantów – Pierwszy Kontakt, który odbędzie się w dniach 25-31 maja 2019.

Tlen - spektaklPodczas festiwalu zobaczymy 15 spektakli. Perfomansem „Ustawienia ze świętymi” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz otworzy festiwal zespół Teatru Horzycy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem KRZYK. Pytanie, jak usłyszeć dziś krzyk tych, którzy na co dzień, wokół nas domagają się uwagi, można przypisać każdemu z prezentowanych przedstawień. Pytanie, jak i co krzyczeć zadają sobie zapewne także debiutanci.

Od 25 do 31 maja 2019 zobaczymy sześć najciekawszych polskich przedstawień młodych reżyserów oraz dziewięć znakomitych debiutów aktorek i aktorów. Wśród nich m.in. Marianna Zydek znana z filmu „Kamerdyner” w głośnej „Hańbie” z Krakowa i Paulina Walendziak w łódzkiej „Otchłani”.

Wśród reżyserskich debiutantów m.in. Dorota Androsz inscenizująca „Koniec miłości” z Katarzyną Herman i Juliuszem Chrząstowskim.  Debiutantką jest też Joanna Satanowska, w której spektaklu „Bądź taka, nie bądź taka” piosenki Kory śpiewa Karolina Gibki, nowa wokalistka nowego Maanamu.

Festiwalowi towarzyszyć będzie panel „Krzyk debiutanta - debata na głosy i efekty dźwiękowe” (26 maja godz. 16.00). W dyskusji na temat pojemności, sensu i wagi pojęcia debiutu wezmą udział artyści. Poruszone zostaną najbardziej palące problemy związane z kondycją rynku teatralnego, z sytuacją teatralnych debiutantów w czasie wchodzenia w rzeczywistość zawodową, a także z dzisiejszą naturą tej rzeczywistości. Prócz „krzyku” hasłami tej „dźwiękowej” debaty będą takie pojęcia jak echo, wibracja i cisza.

Festiwal zakończy się koncertem zespołu Perfect Son. Od samego początku solowej działalności Tobiasz Biliński wyłamuje się poza schemat muzycznej polskiej sceny. Trudno znaleźć na niej kogokolwiek, kto tworzyłby w podobny sposób. Ponadto jako pierwszy polski muzyk trafił pod skrzydła legendarnej amerykańskiej wytwórni Sub Pop Records, w której swoje albumy wydawały Nirvana i Soundgarden.

Organizatorzy zapraszają na przedstawienia, do udziału w otwartej dyskusji o sytuacji debiutantów w polskim teatrze oraz w czytaniach performatywnych, które będą wstępem do przyszłorocznej, międzynarodowej edycji Kontaktu.

Pełny program z opisami spektakli:

http://teatr.torun.pl/festiwal-debiutantow-pierwszy-kontakt-25-29-maja-2019/

ip

zdjęcie: "Tlen" fot. Tomasz Schaefer / materiały prasowe

Słowa kluczowe: Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Tlen - spektakl
Zbliża się 5. Festiwal Debiutantów - Pierwszy Kontakt Toruń

Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na 15 festiwalowych spektakli.

pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Polecamy
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Kolejny numer artzinu Nowe Tworzywo
Kolejny numer artzinu Nowe Tworzywo

Właśnie ukazał się trzeci numer artzinu Nowe Tworzywo, tym razem, co jest pewną niespodzianką, tylko w wersji sieciowej.

Ostatnio dodane
spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Tlen - spektakl
Zbliża się 5. Festiwal Debiutantów - Pierwszy Kontakt Toruń

Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na 15 festiwalowych spektakli.