Premiery - Teatr

"Dziadek do orzechów. Nowe historie" premierowo w Teatrze im. W. Horzycy

2018-12-13 11:08:49 | Toruń

"Dziadek do orzechów. Nowe historie" - spektakl w reżyserii Darii Kopiec to nowa premiera w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu. Spektakl będzie można zobaczyć już od 15 grudnia 2018.

Dziadek do orzechów. Nowe historieO spektaklu

Rozłupywanie orzechów wymaga odwagi.

Pod twardą skorupką kryje się bowiem kruchy środek.

Znajdziemy w nim wszystko to, co jest przemilczane, czasem bolesne.

Pod twardą skorupką orzecha kryją się zupełnie nowe historie.

Twórcy spektaklu „Dziadek do orzechów. Nowe historie”, zainspirowani motywami z książki E.T.A Hoffmanna, zabierają widzów w podróż do krainy, w której fikcja miesza się z rzeczywistością. Nie jest to magiczny, słodki Disneyland. To miejsce, w którym doświadczymy zarówno tego, co trudne, jak i tego, co daje siłę i nadzieję –  spotkania z drugim człowiekiem. Toruński „Dziadek do orzechów. Nowe historie” nie jest zatem baśniową opowiastką dla dzieci, lecz mocnym spektaklem dla dorosłego widza.

Zaglądanie w głąb siebie i potrzeba empatii to jedne z głównych tematów spektaklu. Inspiracją była baśń, a baśnie – mówiąc słowami Bruno Bettelheima – uczą „czytać we własnym umyśle”. „Dziadek do orzechów. Nowe historie” zabiera nas w podróż, podczas której możemy w odbiciu drugiego człowieka przyjrzeć się samemu sobie.

 Reżyseruje Daria Kopiec – tegoroczna zdobywczyni Lauru Konrada, nagrody przyznawanej w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”.

Spektakl w uniwersalnym rozumieniu jest traktatem o kryzysie w przekazie międzypokoleniowym, zaś drugim istotnym tematem jest empatia – mówi reżyserka, Daria Kopiec. – Toruński „Dziadek do orzechów. Nowe historie” zawiera elementy teatru dokumentalnego, łączy pasjonatów teatru z aktorami, czyli profesjonalnymi opowiadaczami.

W spektaklu obok profesjonalnych aktorek i aktorów wystąpią seniorki i seniorzy, którzy zgłosili się przed wakacjami do Teatru Horzycy. Jest to w sumie 11 osób. To właśnie z seniorami spotkają się postaci Hoffmannowskiego opowiadania, grane przez 8-osobowy skład aktorski (prócz aktorów z Teatru Horzycy gościnnie wystąpi Marcel Borowiec).

- Na scenie pojawi się 19 osób. To niezwykła, energetyczna ekipa i zespół, który współpracuje z wielkim zaangażowaniem. Stworzyliśmy rodzaj teatralnej rodziny, w której jedni wspierają drugich – mówi reżyserka, Daria Kopiec. – Szokiem jest dla mnie to, że często z prób nie wychodzę zmęczona, tylko naładowana energią. Ładunek energetyczny tkwiący w tym zespole działa jak power bank.

W spektaklu fikcja miesza się z dokumentem, ponieważ w trakcie prac nad sztuką seniorzy podzielili się historiami ze swojego życia, które następnie zostały włączone do scenariusza przez Martynę Lechman. Niektóre z tych opowieści przez wiele lat były skrywane i wydobyto je na światło dzienne dopiero podczas pracy nad „Dziadkiem do orzechów. Nowymi historiami”.  

Ważną rolę w spektaklu odgrywa choreografia, którą opracował Jacek Owczarek. Usłyszymy muzykę skomponowaną specjalnie dla toruńskiego spektaklu przez Natalię Czekałę. Koncepcję scenografii, której ważnym elementem jest lustro weneckie, stworzyła Matylda Kotlińska, zaś oryginalne kostiumy w pastelowych kolorach zaprojektowała Patrycja Fitzet.

- Wielkie lustro weneckie stanowi  metaforę czegoś, w czym się odbijamy i tego, jak możemy przez siebie zobaczyć drugiego człowieka. Scenografia odnosi się do tematu spektaklu, czyli przyglądania się sobie, sprawdzania, kto jest moim odbiciem – dodaje Daria Kopiec. – Kostiumy są w odcieniach pastelowych, ciepłych i delikatnych. Daje to wrażenie świąt, domu, czegoś delikatnego i kruchego, bo to też jest temat naszego spektaklu.

Na spektakl zapraszamy dorosłych i młodzież od 16 roku życia.

Dziadek do orzechów. Nowe historie

Spektakle:

15 grudnia godz. 19:00, 16 grudnia godz. 18:00, 18 grudnia godz. 18:00, 19 grudnia godz. 11:00, 20 grudnia godz. 19:00.

24, 25, 26, 27 stycznia godz. 18:00.

Bilety:

normalny – 35 zł, ulgowy – 25 zł, szkolny – 20zł

Realizatorzy:

reżyseria: Daria Kopiec
muzyka: Natalia Czekała
scenografia: Matylda Kotlińska
kostiumy: Patrycja Fitzet
choreografia: Jacek Owczarek

Udział biorą:

Klara – Joanna Rozkosz

Fred – Marcel Borowiec (gościnnie)

Droselmajer – Paweł Kowalski

Mysibaba – Anna Romanowicz-Kozanecka

Dziadek do orzechów – Bartosz Woźny

Matka – Maria Kierzkowska

Pirlipata – Jolanta Teska

Astrolog – Paweł Tchórzelski

Seniorzy:

Halina Gumowska, Katarzyna Karow, Danuta Kwasowska, Maria Nowińska, Krystyna Nowak-Malczewska, Elżbieta Pawłowicz, Elżbieta Supczińska, Janusz Kwasowski, Janina Voit, Sławomir Bagiński, Andrzej Benetkiewicz

W spektaklu wykorzystano fragmenty „Dziadka do orzechów” E.T.A. Hoffmanna w tłumaczeniu Józefa Kramsztyka.

MD/ip

fot. Wojtek Szabelski/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Toruń, spektakl, premiera, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Otworzy się ziemia
Wrocławscy bezdomni na scenie w Teatrze Muzycznym Capitol [FOTO]

"Otworzy się ziemia" to spektakl pokazujący demontaż współczesnego człowieka.

Polecamy
Kazio Sponge Talk Show
Kazio Sponge Talk Show: przed nami 2 odcinek - Memento mori

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na show z bohaterem o "niewyparzonej gębie i naturze narcystycznej".

WrÃłg się rodzi
"Wróg się rodzi" - spektakl inspirowany fenomenem Radia Maryja [FOTO] Toruń

Czym jest fenomen społeczny Radia Maryja w epoce postnacjonalizmu? Dlaczego niesie jednym strach, a innym nadzieję?

Ostatnio dodane
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.