Sztuka
Sylwester Ambroziak. Niewinność

Sylwester Ambroziak. Niewinność

  • 2021-01-22, do 2021-02-21
  • CSW w Toruniu, Toruń

Opis

WYSTAWA / SYLWESTER AMBROZIAK. NIEWINNOŚĆ
Filmy i rzeźby

Kiedy: 22.01–21.03.2021
(Forma otwarcia wystawy będzie zależała od aktualnie obowiązujących obostrzeń)

Kurator: Wacław Kuczma
Koordynacja: Renata Sargalska, Mateusz Kozieradzki
Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski


Sylwester Ambroziak jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Już od 30 lat bardzo aktywnie wystawia, regularnie zaskakując publiczność i krytykę nowymi pomysłami i zastosowanymi technologiami.

Na wystawie „Niewinność” zaprezentujemy trzy grupy rzeźb oraz filmy animowane. W wyjątkowej przestrzeni sali kolumnowej CSW, mającej wysokość 7,26 metra, zostaną podwieszone rzeźby z cyklu „Opuszczone” (2010–11). To dzieło zupełnie odrębne w całej twórczości artysty; projekt oryginalny i nowoczesny, wykorzystujący tradycyjny warsztat rzeźbiarski w połączeniu z ruchem oraz multimediami (audio i wideo). Dopełnieniem tej grupy podwieszonych prac będą „Opuszczone (klęczące)” oraz „Piaskownica” (2018): instalacja oparta o konstrukcję stalową, na której, niczym na scenie, umieszczona jest tytułowa piaskownica z prawdziwym piaskiem.

Po raz pierwszy jednak nie rzeźby i instalacje są najważniejsze na wystawie Ambroziaka, lecz jego filmy. Artysta zajmuje się tworzeniem eksperymentalnych animacji już od 10 lat. Animacje są ściśle związane z jego rzeźbami, bo faktycznie mamy do czynienia z ożywionymi projektami rzeźbiarskimi, które „grają” w filmach. Grupom rzeźb Ambroziaka będą towarzyszyły projekcje na wielkoformatowych ekranach w sali kolumnowej CSW. Pokażemy filmy: „Pokój”, „Baranek”, „Mesjasz”, „Łąka” oraz „Niewinne”. Ostatni z nich będzie miał oficjalną premierę na naszej wystawie i do jego tytułu nawiązuje również tytuł całej ekspozycji. Będzie to niejedyna premiera, gdyż artysta kończy właśnie prace nad najnowszą animacją, którą, miejmy nadzieję, uda nam się pokazać w CSW.

Ostatnio dodane
Kuropatwy
Zimno w obrazach Józefa Chełmońskiego. Analiza dzieła "Kuropatwy"

Przygotujcie sobie ciepłą kawę i obejrzyjcie z nami "Kuropatwy" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

19. Przegląd Sztuki SURVIVAL
Ruszył konkurs w ramach 19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu

"Nigdzie stąd nie pojedziecie" to hasło przewodnie wydarzenia.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.