Sztuka
 Aleksandra Kalisz. Un/covered - Od/kryta

Aleksandra Kalisz. Un/covered - Od/kryta

  • 2018-09-28, , godzina 19:00, do 2018-10-28
  • CSW Toruń ul. Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń

Opis

"W swoim malarstwie skupiam się na kobiecym akcie przeplatającym się z ornamentami. Zatracam modelki w tkaninach i staram się sprawić, żeby widz zanurzył się we wciągającą grę ozdobnych materiałów i ciał. Nadaje to obrazom pewną tajemniczość.

Pracuję nad dwoma cyklami – „Akt wzoru” oraz „Nić kobiecości”. Płótna przedstawiają wybrane fragmenty kobiecych ciał. Koncentruję się na grze świateł i cieni malujących się na delikatnych i miękkich formach modelek. Maluję detale dłoni, piersi czy nóg i umiejscawiam je w przestrzeniach wypełnionych kolorowymi wzorami. Nadaje to obrazom pewną abstrakcję. Całość emanuje dyskretnym i ulotnym erotyzmem. Chcę ukazać delikatność i subtelność formy ciała w połączeniu z wyrazistością wzorów. Wykorzystuję ornamenty kultur Bliskiego Wschodu – geometryczne wzory Maroko i roślinne motywy Turcji, które fascynują mnie swoją kolorystyką i rytmicznością. Godziny spędzone na monotonnym malowaniu powtarzających się wzorów traktuję jako moment relaksu i skupienia. Ze wspaniałymi ornamentami kultury islamu zetknęłam się po raz pierwszy osiem lat temu w Hiszpanii, gdzie wykształciła się sztuka mudejaru będąca połączeniem tradycji islamskiej i europejskiej. Pochłonęła mnie kultura tego kraju. Oczarowały kolorowe mozaiki i zawiłe ornamenty. Kilka lat później, będąc w Maroko, utwierdziłam się w przekonaniu, że w swojej twórczości chcę połączyć dwa światy: europejski i islamski.

W projekcie „Nić kobiecości” dalej używam ornamentu, jednak tym razem koronek, które wywodzą się z Europy. Obrazy są bardziej intymne. Głównym tematem projektu są emocje. Mimo że przedstawione na nich modelki nie mają twarzy, ich uczucia odzwierciedlone są przez mowę ciała. Brak portretu sprawia, że postaci są bezimienne. Analizuję naturę kobiet i skupiam się na jej delikatnym i zmysłowym aspekcie, a koronki to podkreślają".

- Aleksandra Kalisz


Aleksandra Kalisz – urodzona w Gdyni w 1992 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Portugalii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego w 2016 r. W 2014 roku była stypendystką programu LPP Erasmus na Universidad Complutense w Madrycie. W 2017 roku została finalistką konkursów „Ale sztuka!” i „Promocje”, w którym dostała wyróżnienie Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, wideo oraz tkaniną artystyczną. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Ostatnio dodane
Lawenda i siki
Znamy laureatów pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki

Jury wyłoniło laureatów w kategoriach: Grand Prix, Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku i Działanie Roku.

Thou Art Darkest
Behemoth zaprezentował wystawę "Thou Art Darkest" [FOTO]

Zobacz zdjęcia z wystawy i poznaj komentarz Adama "Nergala" Darskiego.

Kupony i kody rabatowe