Dzieje się - Sztuka

Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na ponowne otwarcie

2020-05-22 14:29:55 | Toruń

Po długim okresie zamknięcia wszelkich instytucji kultury, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu w końcu umożliwia zwiedzającym ponowne przyjście do siedziby. Otwarcie nastąpi w piątek, 29 maja. Wówczas zostanie udostępniona wystawa Ewy Bloom Kwiatkowskiej pod tytułem "Auto da fé/opowieść trans medialna". Pomimo możliwości zwiedzenia galerii, zasady przebywania w niej ulegną zmianie, ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim zwiedzającym.

wozownia

Zmiany w zasadach zwiedzania

Modyfikacje dotyczące zwiedzania wystawy opierają się przede wszystkim na tym, aby wszyscy goście w galerii byli maksymalnie chronieni. Z tego względu, obowiązywać będzie, między innymi, konieczność dezynfekcji rąk przy wejściu oraz zasłanianie nosa i ust. Wprowadzone zostaną także ograniczenia związane z liczbą osób, które jednocześnie mogą przebywać w galerii. Zmienią się również godziny zwiedzania i odwołane zostaną wernisaże oraz warsztaty grupowe. W razie potrzeby, z dokładnymi wytycznymi można się zapoznać na stronie: wozownia.pl/powrot-i-nowe-zasady-zwiedzania/

Wystawa "Auto da fé/opowieść trans medialna"

Wystawa Ewy Bloom Kwiatkowskiej odbędzie się w terminie: 29 maja – 21 czerwca. Będą wówczas prezentowane najważniejsze realizacje z ostatnich lat, stanowiące podsumowanie aktualnego etapu działalności artystki. Etap ten został zapoczątkowany wystawą indywidualną w Galerii Sztuki Wozownia w 2010 roku ("Księga kronik. Idee i maski").

Poprzez prezentację, artystka dokonuje twórczego przeglądu dekady własnej pracy, na nowo je analizuje, próbuje różnych możliwości i wytycza nowe drogi działania. Dawniejsze i teraźniejsze dzieła pokazuje w takich aranżacjach, by dzięki miejscu usytuowania zyskiwały kolejne interpretacje. Nowe prace dołączają do opowieści, bo to ona jest czymś, co spaja ze sobą poszczególne dzieła. Narracji całej wystawy nie należy rozumieć linearnie. Znane są tylko jej węzłowe punkty (np. spalenie własnych rzeźb, zaginięcie, oraz pewne postaci), a także pewne problemy, będące tak stanami ducha, jak i uniwersalnymi problemami ludzkości w jej dzisiejszym stadium rozwoju – np. pytania o bycie artystką.

Co więcej, sam tytuł wystawy, "Auto da fé", odnosi się do wierności sobie. Termin pochodzi z procesów inkwizycji i oznacza wyznanie wiary, jeden z końcowych etapów procesów o herezję. Za odmowę wyznania wiary w takim procesie groziło spalenie na stosie. Dzisiaj artystki działają w świecie, który nie grozi im śmiercią, ale często przynosi unicestwienie symboliczne. Ewa Bloom Kwiatkowska, świadoma tego zagrożenia, tym mocniej przemawia własnym głosem.

Wystawa Ryszarda Góreckiego "System"

Ta prezentacja będzie miała miejsce w terminie: 26 czerwca – 16 sierpnia bieżącego roku. Wystawa Ryszarda Góreckiego to kolejna z serii odbywających się w ostatnich miesiącach w Polsce wystaw tego artysty, na co dzień osiadłego w Berlinie. Zatem czego można się spodziewać po tej prezentacji? Ewa Gorządek w tekście do katalogu wystawy komentuje:

- Artysta działa w dużym stopniu podobnie jak wynalazca lub odkrywca – wszyscy trzej poszukują nowych związków między człowiekiem a jego światem. Jest to szczególnie fascynujące zajęcie, gdy świat na naszych oczach gwałtownie się zmienia, transformuje, a rozwój technologiczny, naukowy i ekonomiczny powodują głębokie zmiany jakościowe w mentalności człowieka i funkcjonowaniu całych społeczeństw. Ryszard Górecki jest bacznym obserwatorem i szczególnego rodzaju «analitykiem» współczesnego życia społecznego. Z uwagą śledzi zmiany oraz towarzyszące temu problemy i nie chcąc być wobec nich obojętnym, wskazuje je w swojej sztuce.

Pokazy internetowe

Poza nowymi wystawami w siedzibie galerii, Wozownia nie rezygnuje również z prezentacji w przestrzeni internetowej.

Na stronach galerii oglądać można #RYSOWAĆ – Międzynarodową Wystawę Rysunku Studenckiego, realizowaną we współpracy z Katedrą Rysunku Wydziału Sztuki Pięknych UMK. Wystawa, która miała odbywać się w salach Wozowni, przeniesiona została do przestrzeni internetowej, co okazało się doskonale korespondować z hasłem tegorocznej edycji imprezy. Jest nim tytułowy hashtag #RYSOWAĆ, który kieruje uwagę na różne przejawy rysunku występujące w przestrzeni internetowej. Pokaz obejmuje prace 60 artystów, wybrane spośród 186 zgłoszeń z 28 uczelni z Polski i zagranicy.

Ważnym momentem będzie finisaż wystawy – również realizowany w formie online – w czasie którego poznamy nazwiska laureatów nagród tegorocznej edycji. Odbędzie się on 21 czerwca o godz. 12.00 na profilu facebookowym Galerii Sztuki Wozownia.

Wydarzenie #RYSOWAĆ to jednak nie wszystko. Towarzyszyć mu będzie pokaz projektu "Reallaura" Laury Paweli (20 maja – 21 czerwca), który zastąpi tradycyjne spotkania z artystami, jakie zwykle organizowane są w ramach Międzynarodowych Wystaw Rysunku Studenckiego. Artystka wizualna Laura Pawela debiutowała w 2002 roku projektem "Reallaura", w którym używając możliwości, jakie dawała telefonia komórkowa, dowcipnie komentowała zmiany zachodzące w społeczeństwie informacyjnym.

Projekt "Reallaura" miał być prezentowany w sali "Archiwum" w Galerii Sztuki Wozownia, jednak po zmianie formuły prezentacji wystawy na wirtualną, "Reallaura" wraca do sieci. Wydarzenie staje się punktem wyjścia do refleksji nad oszałamiającym tempem rozwoju technologii, przesuwaniem granic prywatności, a dla młodych ludzi także lekcją historii.

Grafiki z serii "Reallaura" będzie można oglądać na stronie: wozownia.pl/laura-pawela-reallaura-pokaz-on-line/ oraz na wydarzeniu na Facebooku poświęconemu wystawie: www.facebook.com/events/300046754320435/, gdzie codziennie pojawiać się będą nowe prace.

Przyszłe wydarzenia

Wkrótce w formule wirtualnej wrócą również wykłady, w tym te, które odbywają się w ramach projektu "Architektura w Wozowni".

Można też śledzić działania Galerii związane z jubileuszem #70latWozowni na stronie: wozownia.pl/70latwozowni-obchodzimy-jubileusz/.

JS/ip

fot. materiały prasowe Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Słowa kluczowe: wystawa, program, terminy, koronawirus, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal Wysokich Temperatur 2021
Festiwal Wysokich Temperatur 2021 - znamy pierwsze szczegóły wydarzenia pod hasłem "Dzieło ognia"

Jak co roku, spotkamy się na licznych pokazach, warsztatach i interesujących wystawach.

Frida Kahlo
Z wizytą w Niebieskim Domu Fridy Kahlo - co wiemy o miejscu pochodzenia malarki?

To tam artystka spędziła znaczną część swojego życia.

Polecamy
Daphnia giving birth
Polak zrobił najlepsze zdjęcie mikroskopowe świata

Fotografia rodzącej dafni autorstwa Marka Misia nagrodzona w konkursie Wiki Science Competition.

Alternatywne postacie Disney Marvel
Z "Krainy lodu" do "Avengers" - zobacz wspaniałe przeróbki artysty [FOTO]

Z bajek Disneya krótka droga do filmów z MCU.

Ostatnio dodane
Festiwal Wysokich Temperatur 2021
Festiwal Wysokich Temperatur 2021 - znamy pierwsze szczegóły wydarzenia pod hasłem "Dzieło ognia"

Jak co roku, spotkamy się na licznych pokazach, warsztatach i interesujących wystawach.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.