Polska - Świat nauki

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

2013-04-15 09:36:34 | Toruń

Historia nauki będzie wiodącym tematem 13. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który rozpocznie się 19 kwietnia. Zaplanowano 167 wykładów, pokazów, warsztatów, koncertów, spektakli i wystaw.

Festiwal będzie nawiązywał w znacznym stopniu do postaci Mikołaja Kopernika, którego Dni Dziedzictwa są obchodzone w Toruniu. W tym roku przypada bowiem 540. rocznica urodzin i 470. rocznica urodzin sławnego torunianina i wielkiego astronoma.

W ramach festiwalu przewidziano sześć imprez głównych, z których dwa będą poświęcone Kopernikowi. Prof. Jarosław Włodarczyk z Polskiej Akademii Nauk przedstawi wykład "Mikołaj Kopernik i pierwsze wyprawy na Księżyc", a prof. Krzysztof Mikulski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) - wykład "Krąg rodzinny Mikołaja Kopernika".

- Z wykładu prof. Włodarczyka będzie można dowiedzieć się, że pierwsze wyprawy na Księżyc miały miejsce na przełomie XVI i XVII w., kiedy astronomowie i inni uczeni chcieli pokazać swoją wizję wszechświata i na kartach swoich książek opisywali wyimaginowane podróże. Te wyimaginowane podróże rozwijały się wraz z postępami astronomii do XX w., gdy człowiek stanął na Księżycu. Wykład pozwoli zaobserwować drogę rozwoju astronomii od Kopernika do współczesnych badań kosmosu - powiedział dr Michał Targowski z rady programowej festiwalu.

Prof. Mikulski przedstawi wyniki swoich ostatnich dociekań naukowych dotyczących Kopernika i jego krewnych. Organizatorzy festiwalu ujawnili, że naukowiec ostatnio badał archiwa i natknął się na nowe informacje m.in. o przodkach wielkiego astronoma żyjących w niewielkich miastach śląskich.

Pozostałe imprezy główne to: wykład dr. Wojciecha Ślusarczyka Collegium Medicum UMK o historii rozwoju nauk medycznych "Od da Vinci do Roentgena", przedstawienia Studenckiego Teatru UMK Perpetuum Mobile "Antygona" i "Sejm kobiet" według komedii Arystofanesa, a także operetka Karla Milloeckera "Student żebrak" w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Nowością Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będą "wykłady noblowskie".

- Co roku przyznawane są Nagrody Nobla. Komitet Noblowski stara się nagradzać pewne odkrycia, które w istotny sposób zaważyły na rozwoju nauki i wywarły znaczący wpływ na naszą cywilizację. Naszym zamierzeniem są wykłady, które przybliżą w sposób popularny tematykę nagród z ostatniego roku - powiedział dyrektor programowy festiwalu prof. Piotr Targowski.

Oprócz dokonań laureatów Nagrody Nobla, będą też przedstawiane osiągnięcia, za jakie zostali uhonorowani laureaci najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie matematyki - Nagrody Abela i Medalu Fieldsa.

W związku z obchodzonym obecnie Rokiem prof. Jana Czochralskiego zostanie zorganizowana wystawa poświęcona uczonemu, którego wynalazki pozwoliły na rozwój technologii półprzewodników.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, którego głównym organizatorem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, potrwa do 23 kwietnia.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: toruński festiwal nauki i sztuki umk wykłady warsztaty koncerty spektakle wystawy program toruń
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe konkursy NCN: OPUS 20 + LAP, BEETHOVEN CLASSIC 4, SONATA 16 i PRELUDIUM BIS 2

Dowiedz się, kto może zdobyć jakie dofinansowanie!

Rekomendacje MNiSW dot. organizacji roku akademickego 2020/2021

Sprawdź, jakie są najnowsze zalecenia MNiSW dotyczące prowadzenia zajęć, inauguracji roku akademickiego i działania instytucji uczelnianych.

Covid-19 a promieniowanie
Ekspert NCBJ opowiada o potencjale promieniowania jonizującego w leczeniu COVID-19

Czy małe dawki promieniowania mogą pobudzić organizm do lepszej walki z wirusem SARS-CoV-2?

Polecamy
Czy studenci wrócą na uczelnie w roku akademickim 2020/2021? Są już pierwsze decyzje rektorów

Władze polskich szkół wyższych powoli przygotowują się do zdalnych zajęć w semestrze zimowym.

Polskie uczelnie, z których pochodzą milionerzy - ranking Pracowni 2033 na rok 2020

Które szkoły wyższe i miasta "tworzą" w Polsce multimilionerów?

Ostatnio dodane
Nowe konkursy NCN: OPUS 20 + LAP, BEETHOVEN CLASSIC 4, SONATA 16 i PRELUDIUM BIS 2

Dowiedz się, kto może zdobyć jakie dofinansowanie!

Rekomendacje MNiSW dot. organizacji roku akademickego 2020/2021

Sprawdź, jakie są najnowsze zalecenia MNiSW dotyczące prowadzenia zajęć, inauguracji roku akademickiego i działania instytucji uczelnianych.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!