Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

UMK na Nocy Naukowców 2017

2017-09-21

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotował moc atrakcji na tegoroczną „Noc Naukowców”, która odbędzie się 29 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

UMK na Nocy Naukowców 2017

Naukowców z UMK będzie można spotkać w NAMIOCIE UMK pn. „Podróż do wnętrza” w następujących godzinach:

18:00-18:35: dr Lucjan Rutkowski (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska), „Właściwości lecznicze popularnych roślin pokarmowych”: Podstawą wyżywienia większości ludzi na świecie są rośliny. Wielu z nas może z łatwością wymienić ich właściwości dietetyczne, natomiast niewielu wie, jak ważną rolę pełnią w ziołolecznictwie. Podczas spotkania z dr. Lucjanem Rutkowskim będzie można usłyszeć o medycznym zastosowaniu m.in. kukurydzy, ziemniaka, warzyw kapustnych, buraków, fasoli oraz popularnych owoców.


20:00-20:35: dr Karolina Słowik (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK), „Cząstki w skali nano: witraże XXI wieku”: W krótkiej prezentacji i dyskusji z uczestnikami dr Karolina Słowik przybliży właściwości nanocząstek oraz ich obecne i przyszłe zastosowania w technologii, nauce i w życiu codziennym.


21:00-21:35: dr Ewelina Marek, dr Adam Fedyniuk (Wydział Humanistyczny UMK), „Podróż do wnętrza umysłu”: Pokaz multimedialny z użyciem narzędzi do wirtualnej rzeczywistości  (gogle z eye trackerem) zaprezentuje sytuację, w której badana osoba mierzy się z nieznaną rzeczywistością, a badacze śledzą, co widzi, jak działa jej uwaga, gdzie koncentruje wzrok oraz jakie towarzyszą temu emocje.


19:00-19:35: prof. dr hab. Andrzej Sadurski (Wydział Nauk o Ziemi UMK), „Do wnętrza Ziemi”: Podczas wystąpienia omówione zostaną dawne poglądy na budowę Ziemi oraz ich ewolucja do czasów współczesnych. Zaprezentowane zostaną również metody prospekcji geologicznej i geofizycznej skorupy i płaszcza Ziemi.
Podczas „Nocy Naukowców” nie zabraknie również POKAZÓW przygotowanych przez pracowników i studentów UMK:


18:00-22:00: mgr Magdalena Przymorska-Sztuczka, mgr Ewa Wielocha (Instytut Archeologii UMK), „Miodowe podpłomyki i korzenne smakołyki - czyli archeologia od kuchni w wydaniu średniowiecznym”: goście Toruńskiej Nocy Naukowców będą mogli zobaczyć, jak wyglądała średniowieczna kuchnia obozowa, obejrzeć rekonstrukcje dawnych naczyń, a także spróbować potraw przygotowanych w oparciu o receptury sprzed wieków.


19:40, 20:40, 21:40, 22:20: prof. dr hab. Ireneusz Grabowski (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK), „Beczka Pascala”: Fizycy z UMK powtórzą doświadczenie demonstrujące tzw. paradoks hydrostatyczny (jako pierwszy w 1648 r. publicznie przeprowadził je Blaise Pascal, a eksperyment przeszedł do historii pod nazwą Beczki Pascala). Uczestnicy wydarzenia przekonają się, czy możliwe jest rozsadzenie 50-litrowej szklanej butli za pomocą ciśnienia wytworzonego przez niewielką ilość wody.


19:00-22:00: Agnieszka Górska-Pukownik (Fundacja Aleksandra Jabłońskiego), „Obserwacje astronomiczne teleskopami optycznymi”: W ramach Toruńskiej Nocy Naukowców instruktorzy Fundacji Aleksandra Jabłońskiego przeprowadzą obserwacje optyczne wieczornego nieba. Każdy będzie mógł poczuć się jak prawdziwy astronom
i spojrzeć w gwiazdy.
18:45-19:00, 19:15-19:30 ,  19:45-20:00, 20:15-20:30, 20:45-21:00, 21:15-21:30: dr Paweł Wolak, dr Marcin Gawroński (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK), „Dźwięki Kosmosu”: krótka prezentacja ma przybliżyć świat kosmicznych dźwięków, wraz z wyjaśnieniem procesów fizycznych za nie odpowiadających.

„Sumieniu w nauce” będą poświęcone wydarzenia, które będą miały miejsce w sali konferencyjnej Toruńskiego Inkubatora Technologicznego. Będą to spotkania z następującymi naukowcami z UMK:
20:00-21:00
Dr hab. Maciej Trojan, prof. UMK (Wydział Humanistyczny UMK), prezentacja poświęcona psychologii zwierząt.

21:00-22:00

Dr n. med. Marek Jurgowiak (Katedra Biochemii Klinicznej CM UMK), dr hab. n. med. Marek Foksiński (Katedra Biochemii Klinicznej CM UMK), "Wstęp oraz Kontrowersje biomedyczne wokół stosowania i działania suplementów, w tym witaminowych":  Pseudonaukowe rewelacje, dostępne np. w Internecie, często do złudzenia upodabniają się do naukowych tekstów. Jak odróżnić je od rzetelnej wiedzy naukowej? Opowiedzą o tym naukowcy z Collegium Medicum UMK, którzy przywołają znane z niedalekiej przeszłości wypaczenia informacji na temat stosowaniu witaminy C podczas chemioterapii czy alternatywnych terapii z wykorzystaniem witaminy B17 (amigdaliny).


Dr hab. n. farm. Bogumiła Kupcewicz (Katedra i Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej CM UMK), "Fałszowanie leków i suplementów diety - mit czy smutna rzeczywistość?": W ciągu ostatnich 18 lat liczba reklam produktów zdrowotnych i leków wzrosła aż 20-krotnie, podczas gdy ogólna liczba reklam odnotowała zaledwie trzykrotny wzrost. W głównych (pod względem oglądalności) kanałach telewizyjnych liczba spotów reklamowych, tylko w I połowie 2016 r. wyniosła 168 tys. W tym czasie reklamy tylko 4 z 32 preparatów zawierały informacje, że mamy do czynienia z suplementem, a nie lekiem. Koncerny farmaceutyczne i producenci suplementów wydają na reklamę więcej niż banki czy firmy z branży telefonii komórkowej. Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy w tym zalewie informacji można się orientować; czy można, nie mając odpowiedniej wiedzy medycznej czy choćby biologiczno-chemicznej, właściwie oceniać potrzebę przyjmowania takich preparatów i ich oddziaływanie na organizm?

ip

fot. pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama