Dzieje się - Literatura

Nadchodzi Parzybroda 2018: polsko-czeski festiwal książki, muzyki i filmu

2018-08-13 13:56:16 | Toruń

8. edycja darmowego muzyczno-literackiego festiwalu Parzybroda 2018 kusi zmianami. Festiwal odbędzie się w piątek i sobotę, 24 i 25 sierpnia, ale nie tylko na terenie Aleksandrowa Kujawskiego jak zazwyczaj. Organizatorzy rozszerzają teren działań o scenę w lesie pod miastem. Wśród atrakcji muzyka polska i czeska, pogadanki literackie, warsztaty, a także seanse filmów.Parzybroda 2018

VIII edycja festiwalu PARZYBRODA odbywa się jak zawsze pod wezwaniem Jana Parzybrody i Edwarda Stachury. Na uczestników czekają koncerty, odczyty literackie, projekcje filmowe, spacery i warsztaty. Nowością wprowadzoną w tegorocznej edycji jest wielki koncert plenerowy na scenie postawionej w lesie w pod-aleksandrowskich Białych Błotach. Koncert będący zwieńczeniem festiwalu, odbędzie się wieczorem, drugiego dnia imprezy, 25 sierpnia.

Podczas Parzybrody wystąpią różne zespoły, m.in.: 19 Wiosen, Kinsky, Mazzoll, Ukryte Zalety Systemu, Inau (Czechy) i ©oumen (Czechy). Pojawią się też poeci i literaci Adam Wiedemann, Konrad Góra i legendarny Básník Ticho z Czech. Poza tym będzie można zobaczyć nagradzane filmy Agnieszki Elbanowskiej i Witolda Leszczyńskiego.

Festiwalowe wydarzenia rozegrają się w różnorodnych przestrzeniach wokół Aleksandrowa: w klubie Fado w samym Aleksandrowie, w Białych Błotach w lesie nad rzeką Tążyną (koło Aleksandrowa), a także w bibliotece miejskiej i kinie „Zdrój” w Ciechocinku.

Na scenach Parzybrody zagrają grupy z Polski i Czech. Między innymi MAZZOLL - jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej sceny alternatywnej. Punkowiec zafascynowany jest, o dziwo, free jazzem, folkiem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. Był jednym z inicjatorów rewolucji yassowej w polskim jazzie.

Grupa KINSKY z kolei powstała pod koniec 1991 roku, a jej muzyka była na tyle „inna”, dzika i bezkompromisowa, że zespół bez zgrzytów stylistycznych mógł występować nie tylko z Dezerterem i Armią, ale również Vaderem i Christ Agony.

Bardziej tajemniczo rysują się czeskie grupy INAU i ©OUMEN. INAU nazywa swą muzykę „country-rapem”, a na debiutanckiej płycie „Zlodìj” („Złodziej”) gra nawet psalmy. Najbardziej enigmatycznym twórcą jest ©OUMEN (Showman), który wbrew nazwie świadomie „wykasował” się z istnienia w internecie i mediach społecznościowych. Zasadą artysty jest „live is live”, dlatego jego muzykę poznać można tylko na żywo podczas koncertu.

Oprócz występów muzyków odbędą się spotkania z pisarzami. Adamem Wiedemannem, poetą, prozaikiem i stałym felietonistą „Blizy”, Konradem Górą, ironicznym poetą z Wrocławia, a także Básníkiem Ticho, który jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci czeskiej poezji współczesnej. Ten ostatni napisał 8 książek – każda została bestsellerem.

W Ciechocinku na początek organizatorzy puszczą „Poloneza” (2016) Agnieszki Elbanowskiej - jeden z najbardziej frapujących, polskich dokumentów ostatnich lat. Relacja z przeglądu piosenki patriotycznej w domu kultury w Aleksandrowie Kujawskim, staje się w nim parabolą ostatnich zmian w polskiej polityce i świadomości narodowej. Film otrzymał wyróżnienia specjalne na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Short Waves Festival oraz festiwalach w Rio de Janeiro i Lwowie.

Drugi film wieczoru to „Siekierezada”, film psychologiczny z 1985 roku w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, według prozy Edwarda Stachury. Główną rolę zagrał w nim Witold Żentara, nagrodzony za tę kreację Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego i Złotym Ekranem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

AG/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: koncerty, muzyka, literatura, aleksandrów kujawski, bezpłatny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Patrycja Strzałkowska
Patrycja Strzałkowska: Moje książki są ciekawe, ale nie trudne [WIDEO]

Można je przeczytać w jeden-dwa dni i myślę, że właśnie dlatego odniosły sukces - mówi autorka.

Violent Bent Backwards Over the Grass
Lana Del Rey debiutuje jako poetka

Jesienią ukaże się książka "Violet Bent Backwards Over the Grass" z wierszami napisanymi przez wokalistkę.

Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.