Sztuka
 Spotkanie z Anką Leśniak - prezentacja książki + performance

Spotkanie z Anką Leśniak - prezentacja książki + performance

  • 2017-09-19, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20, Toruń

Opis

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „INNE – Invisible inVisible / Niewidzialne widzialnego” zapraszamy na spotkanie z jej autorką, Anką Leśniak, które połączone będzie z prezentacją książki poświęconej projektowi oraz performansem artystki.

Książka „Invisible inVisible / Niewidzialne widzialnego” stanowi dokument artystyczno-historyczno-badawczy i ciekawą literaturę dla osób zainteresowanych historią oraz sztuką. Czytelnicy mogą dzięki niej poznać tajemnicze losy kobiet, takich jak Zofia Rojuk czy Fifi Zastrow, jak również zapoznać się biografią pisarki – Stanisławy Przybyszewskiej – córki znanego młodopolskiego skandalisty. Autorka przedstawia również historie kobiet o kontrowersyjnych biografiach, uwikłanych w historię swoich czasów, takich jak Michalina Tatarkówna-Majkowska czy Hanna Reitsch. Historie tych kobiet – z różnych względów zapomnianych, bądź pomijanych – Leśniak przywraca widzialności poprzez poświęcone im realizacje w przestrzeni miasta. Artystka nie wystawia im pomników, ale za pośrednictwem swoich działań artystycznych zwraca uwagę na wieloaspektowość tych biografii, wciąż ważnych ze współczesnej perspektywy. Publikacja Anki Leśniak zapoznaje także czytelników warsztatem pracy artystki. Autorka przedstawia swoje wcześniejsze projekty, w których ukazuje kobiece spojrzenie na historię i historię sztuki.

Leśniak podczas każdej prezentacji książki wykonuje towarzyszący jej performans, który stanowi uzupełnienie lub dalszy ciąg treści publikacji. Artystka wciela się w rolę bohaterek, powtarza charakterystyczne dla nich gesty, sytuacje, oddaje ich osobowość, posługując się rekwizytami pełniącymi rolę historycznych artefaktów. Niby ten sam performance, a jednak zależnie od kontekstu wybrzmiewa inaczej, tak jak książka po raz kolejny otwarta czytana jest na nowo.

Anka Leśniak – zajmuję się rolą kobiet w historii i historii sztuki. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (2003) oraz Wydział Edukacji Wizualnej (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych) Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (z wyróżnieniem, 2004). W 2016 roku obroniła doktorat na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Brała udział w ponad 80 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Stypendystka MKiDN w 2011 roku, laureatka Stypendium Prezydent Miasta Łodzi dla twórców i animatorów kultury w 2015 roku, w 2016 roku otrzymała stypendium Kulturalne Miasta Gdańska oraz stypendium KulturKontakt w Wiedniu organizowane we współpracy z rządem austriackim. Od kilku lat realizuje prace site-specific na opuszczonych budynkach oraz poszukuje historii kobiet z różnych powodów zapomnianych lub pomijanych. Stosuje tu metodę badawczą „artystycznego śledztwa”, rozmów z ludźmi, poszukiwań w archiwach, otwarcia na tzw. zbiegi okoliczności i przypadek, wszystko, co może być pomocne przy tworzeniu komunikatu artystycznego.

Ostatnio dodane
The KutiMangoes - 7. Katowice JazzArt Festival
Zbliża się 7. Katowice JazzArt Festival

W głównym programie zaplanowano 13 koncertów, ale to oczywiście nie wszystko.

Kupony i kody rabatowe