Sztuka
HUECKEL/TEATR, Kunicka & Orchowski, "Kobiety malują kwiaty" - potrójny wernisaż

HUECKEL/TEATR, Kunicka & Orchowski, "Kobiety malują kwiaty" - potrójny wernisaż

  • 2018-02-23, , godzina 18:00
  • Wstęp wolny
  • Galeria Sztuki Wozownia, Toruń

Opis

W ostatni piątek lutego otwarta zostanie wystawa fotografii Agnieszki Kunickiej i Thomasa Orchowskiego pt. "O krok od raju". Ekspozycja, mająca charakter dokumentalny, prezentuje zdjęcia, które zostały wykonane w czasie kryzysu migracyjnego w 2015 i 2016 roku. Dwójka fotografów ukazuje tu dwa różne aspekty współczesnego uchodźstwa: drogę migrantów do Europy oraz ich życie w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce. Widzimy tu z jednej strony, jak są oni zatrzymywani na granicy, odgradzani murami, przetrzymywani w nieludzkich warunkach, z drugiej – ich codzienność, rozgrywającą się w miejscach, gdzie żyją w oczekiwaniu na decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy.

Na drugim fotograficznym biegunie sytuuje się wystawa Magdy Hueckel, która w Wozowni pokaże projekt "HUECKEL / TEATR vol. II". Będzie to fotograficzna instalacja, będąca swego rodzaju rozszerzeniem albumu, w którym zebrane zostały zdjęcia Hueckel wykonane w czasie przedstawień realizowanych m.in. przez krakowski Teatr Stary czy teatry warszawskie: Powszechny, Rozmaitości, Nowy i in. Wystawa udowadnia, że fotografowanie teatru, oprócz tego, że ma charakter dokumentacyjny, może mieć wartość niezależnego tworzenia i mówić tyleż o języku współczesnego teatru, co o współczesnej kulturze.

Kobiety malują kwiaty – to trzecia z naszych nowych propozycji na luty. Wystawa studentek Pracowni Multimediów toruńskiego WSP jest próbą zainicjowania dialogu z kulturą uzbecką, w której wychowała się jedna z artystek biorących udział w tym artystycznym projekcie. W Uzbekistanie kobiety mogą się twórczo wypowiadać tylko malując kwiaty, bo monopol na rzeczy „ważne” mają wyłącznie mężczyźni. Dla uczestniczek wystawy fakt ten jest punktem wyjścia do refleksji nad tym, w jakim otoczeniu żyją, oraz skłania je do podjęcia próby zbudowania „siostrzeńskiej” relacji.

Mapa

Ostatnio dodane
Festiwal Various Voices
Pierwszy w Polsce chór LGBT+ na Festiwalu Various Voices

W Monachium zaprezentuje się ponad 100 chórów z całej Europy liczących około 3500 śpiewaków.

Piotr Wojtasik
Album Piotra Wojtasika został Polską Jazzową Płytą Roku 2017

Światowej sławy trębacz z Wrocławia koncertował już u boku największych światowych gwiazd jazzu.