Sztuka
Czy kobiety lubią różowy? - o stereotypach w projektowaniu

Czy kobiety lubią różowy? - o stereotypach w projektowaniu

  • 2018-01-23, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6, Toruń

Opis

Nie od dziś wiadomo, że design wykorzystywany jest do kształtowania kobiecej tożsamości. Projektanci przyjmują pewne założenia dotyczące miejsca, jakie kobiety zajmują zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej. Co więcej, świat designu segreguje produkty na damskie i męskie, choć np. tworzenie wersji długopisów „dla niej” i „dla niego” jest co najmniej dziwne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niedorzeczna w momencie, kiedy produkty w różowych opakowaniach nie tylko rażą infantylnością, ale także wyższą ceną. Ubrania, maszynki do golenia czy kosmetyki obarczone „różowym podatkiem” to norma.

Tymczasem należy zdać sobie sprawę z tego, że kobiety doświadczają „zaprojektowanego świata” inaczej niż mężczyźni, co może stanowić dla społeczeństwa wyjątkowy kapitał. Podczas wykładu wskazane zostaną stereotypy, ale także wartościowe praktyki wykorzystywane przy tworzeniu przedmiotów dedykowanym kobietom.

Marta Kołacz – kuratorka i historyczka designu. Od 2010 roku wykładowca Międzywydziałowego Instytutu Nauk o Sztuce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. W latach 2008–2015 kuratorka Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, w tym m.in. poświęconego polskiemu projektowaniu Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR (wspólnie z Cezarym Lisowskim). Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście. Autorka publikacji dotyczących współczesnej architektury i designu, a także edukacji i partycypacji kulturalnej.

Cykl „Projekt dla…” dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.