Sztuka
Kusama Yayoi i zarys współczesnej sztuki japońskiej po 1945 roku

Kusama Yayoi i zarys współczesnej sztuki japońskiej po 1945 roku

  • 2017-03-30, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Galeria Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6, Toruń

Opis

W czasie spotkania omówione zostaną najważniejsze procesy, jakie doprowadziły do ukonstytuowania się powojennej sztuki Japonii, m.in. wpływ zachodniego malarstwa i zwątpienie w tamtejszy wzorzec przedstawienia, bunt społeczny lat 60. XX w. i narodziny performansu, superflat Murakamiego oraz historia ikony przemian społeczno-kulturowych – Kusamy Yayoi, najpopularniejszej dziś japońskiej artystki.

Kilkuletnia Yayoi, niczym bohaterka powieści Carrolla, na łąkach górzystego Matsumoto doświadczała rzeczy osobliwych. Ludzkim głosem przemawiały do niej kwiaty i zwierzęta. Kilkanaście lat później artystka – wiedziona obsesyjną potrzebą tworzenia – zaczęła pokrywać swoją pracownię wraz ze znajdującymi się w niej przedmiotami motywem sieci. Na ulicach Nowego Yorku organizowała skandalizujące, nagie happeningi, za co w Japonii przez długi czas była krytykowana i skazana na artystyczny niebyt. Na przełomie XX i XXI w. Kusama otworzyła szereg wystaw, organizowanych przez najważniejsze światowe galerie i muzea, a dom mody Louis Vuitton wypuścił kolekcję ubrań pokrytych charakterystycznym motywem kropek – jej artystyczną sygnaturą. 85-letnia dziś Kusama jest żywą legendą i przykładem bezkompromisowego poświęcenia się sztuce. Wciąż tworzy, dzieląc swój czas między mury szpitala psychiatrycznego a specjalnie wybudowaną obok pracownię.

Książka Kusama Yayoi czyli obsesja kropek to pierwsza wydana w języku polskim publikacja w całości poświęcona życiu i twórczości jednej z najbardziej zagadkowych postaci współczesnego świata sztuki. W czasie spotkanie będzie możliwość zakupu książki po promocyjnej cenie.

Paweł Pachciarek (1986) – doktorant literaturoznawstwa japońskiego w Zakładzie Japonistyki UAM w Poznaniu. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat twórczości literackiej Kusamy Yayoi. Związany ze środowiskiem artystycznym w rejonie Kansai. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach dotyczących współczesnej sztuki i estetyki japońskiej oraz buddyzmu ezoterycznego. W 2013 r., jako stypendysta Fundacji Japońskiej, prowadził badania na Uniwersytecie Osakijskim. W 2015 r. otrzymał roczne stypendium Uniwersytetu Doshisha w Kioto. W trakcie pobytu w Japonii udało mu się nawiązać bezpośredni kontakt z Kusamą Yayoi i pracownikami jej studia. W kwietniu 2017 r., w ramach programu stypendialnego ufundowanego przez Ministerstwo Edukacji Japonii, rozpocznie badania na Uniwersytecie Osakijskim.

Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.