Literatura
Wykład prof. Janusza Górskiego o projektowaniu książek

Wykład prof. Janusza Górskiego o projektowaniu książek

  • 2017-11-21, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6, Toruń

Opis

Spotkanie w ramach cyklu Projekt dla… dotyczące projektowania wydawniczego.

Projektowanie książek to rzemiosło. Zadanie grafika projektanta ogranicza się do nadania formy wizualnej informacji – w taki sposób, by przekaz był skuteczny. Zaczyna od uporządkowania wszystkich elementów komunikatu, potem wyznacza ich hierarchię, by w końcu nadać mu odpowiednią formę graficzną – atrakcyjną i estetyczną – która ułatwi odbiorcy jego odczytanie zgodnie z intencjami nadawcy. Grafik projektant, tak jak aktor albo architekt, bardzo rzadko może czuć się artystą. W tym zawodzie ambicje artystyczne często prowadzą na manowce. Tylko tyle i aż tyle. – Janusz Górski

Janusz Górski – projektant książek i wydawca. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku. Profesor na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku, laureat Nagrody Honorowej Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2006). Od lat projektuje książki dla najważniejszych instytucji polskiej kultury (Muzeum Narodowe w Warszawie, Łazienki Królewskie, Narodowe Centrum Kultury, Teatr Narodowy). Współzałożyciel wydawnictwa słowo/obraz. Redaktor naczelny i dyrektor artystyczny wydawnictwa Czysty Warsztat. Współautor Encyklopedii Gdańska (2013). Autor wywiadów z twórcami polskiej szkoły grafiki: Jak ktoś mógł na to pozwolić! (2011), Józef Wilkoń. Szum drzew (2013), Wojciech Fangor: Ja (2014), Kilian dzieciom (2014). Kurator Galerii Plakatu AMS.

Ostatnio czytane
Kraków miastem-symbolem muzyki filmowej
Kraków miastem-symbolem muzyki filmowej

Kraków stał się miastem-symbolem postrzegania muzyki filmowej jako prawdziwej sztuki, ale zarazem też jako nowoczesnego spektaklu - tak wspomina FMF Andy Hill w "Scoring the Screen".

Życie i czasy Michaela K.
Życie i czasy Michaela K.

Na początku kwietnia, na księgarskie półki trafi powieść, za którą J.M. Coetzee otrzymał pierwszą Nagrodę Bookera.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Polecamy