Dzieje się - Kino

Poznaj szczegóły 4. edycji Festiwalu Sztuki Faktu

2016-10-27 14:24:22 | Toruń

Społeczeństwa buntu - drogi do wolności to idea przewodnia IV Festiwalu Sztuki Faktu (3-5 listopada, Toruń), który ma na celu promocję gatunków misyjnych telewizji publicznej, wyrastających z konkretnych zdarzeń - reportażu, filmu dokumentalnego, teatru faktu, a także kształtowanie, rozwój i profesjonalizację nowej generacji reporterów i dokumentalistów.

Na otwarty konkurs wpłynęła w tym roku rekordowa liczba tytułów - ponad 120 z TVP, TVN, Polsatu, Discovery. Reportaże i dokumenty z pogranicza reportażu analizują stan świadomości społecznej, ludzkie dramaty, odkrywają historię najnowszą. - W konkursie biorą udział najlepsi polscy reporterzy telewizyjni, m.in. autorzy Magazynu Ekspresu Reporterów (TVP), Uwagi! (TVN), Interwencji (Polsat). Programy te mają olbrzymią widownię, są odważne i dociekliwe. Kontynuują polską szkołę reportażu, do której nawiązuje nasz Festiwal - mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Festiwalu.

Na czwartym festiwalu, w Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej, zostaną pokazane reportaże opowiadające o wydarzeniach w Poznaniu oraz na Węgrzech w 1956 roku. Z uwagi na okrągłą rocznicę powstania, nie zabraknie ponadto reportaży związanych z utworzeniem Komitetu Obrony Robotników w 1976 roku.

Od wydarzeń 1956 roku - Poznania, polskiego Października, Budapesztu - rozpoczęła się destrukcja totalitarnego systemu opartego na totalnym zakłamaniu. Społeczeństwa dochodziły do głosu na ulicach, w Poznaniu i Budapeszcie z bronią w ręku. - W 1956 roku rodziła się solidarność - nigdy nie byliśmy tak blisko braci Węgrów walczących z sowieckimi czołgami o te same wartości: wolność i suwerenność. Władza oszukała, to potrafiła, ale krople wolności pozostały i drążyły beton. Przedstawiana na Festiwalu „czarna seria” polskiego dokumentu i reportażu z lat 1956/57 otwierała drogę do prawdy i przyszłości - mówi dyrektor artystyczny Festiwalu, z zawodu reporter, Jacek Snopkiewicz.

Spotkania z gośćmi honorowymi - prof. Andrzejem Paczkowskim, byłym ambasadorem Węgier - Panem Akosem Engelmayerem i prof. Janosem Tischlerem z Instytutu im. Balassiego będą okazją do zaprezentowania dokumentu Macieja Zakrockiego Zdławiona nadzieja - Węgry ’56 oraz dokumentów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie zatytułowanych Czarna seria polskiego dokumentu 1956/57, a także Polskiej Kroniki Filmowej związanych z wydarzeniami roku ’56.

Intensywność patrzenia - film autorstwa Andrzeja Sapiji przybliży życie i twórczość reżysera, dokumentalisty, klasyka powojennego polskiego filmu dokumentalnego - Kazimierza Karabasza. Z kolei o sztuce dokumentu porozmawiamy podczas spotkania z mistrzem dokumentu - Ewą Ewart, polską producentką filmów dokumentalnych i dziennikarką dochodzeniową BBC.

Noc Reporterów to stała pozycja festiwalowa, intensywna dyskusja czołówki polskich reporterów telewizyjnych, radiowych i książkowych. W panelu wezmą m.in. udział autorzy magazynów reporterskich, młode pokolenie reporterów i mistrzowie:Janina Jankowska (Polskie Radio - laureatka Prix Italia), Marek Miller, Ewa Ewart, Lidia Duda - przewodnicząca jury, laureatka „Złotego Lajkonika”.

Goście tegorocznego festiwalu będą mieli możliwość obejrzenia zagranicznych produkcji: szwedzkiego (The girl who saved my life) i niemieckiego (Złota Wieś/Das Golddorf) dokumentu, a także fascynujących etiud dokumentalnych realizowanych przez studentów PWSFTviT w Łodzi. Podczas bloku Fakt w fabule zobaczymy filmy, których premiery odbyły się w ostatnim czasie: Wołyń, Smoleńsk i Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy oraz porozmawiamy z ich twórcami.

Podczas Gali Zamknięcia IV Festiwalu Sztuki Faktu zostaną wręczone nagrody za najlepsze reportaże telewizyjne, nagroda Dyrektora TVP2 oraz nagroda dla Włodzimierza Niderhausa, dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - matecznika polskiego dokumentu, poprzedzona laudacją Andrzeja Bukowieckiego. Festiwalowy wieczór uświetni recital Natalii Sikory oraz koncert Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia Piosenka jest faktem - nie mówię żegnaj prowadzony przez Janusza Kukułę.

Zapraszamy do Torunia na IV Festiwal Sztuki Faktu do miejsca, które kilka dni w roku skupia zarówno uznanych twórców, jak i debiutantów oraz studentów dowodząc, że rolą reportażu jest ukazywanie współczesnego świata w całej jego złożoności i niepowtarzalności.

Więcej wiadomości i program znajduje się na stronie festiwalu>>

ip

Słowa kluczowe: festiwal filmowy toruń, festiwal filmów dokumentalnych, festiwal sztuki faktu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kod zła
Niepokojące teasery i polska data premiery horroru "Kod zła" [WIDEO]

To spowity mrokiem i wypełniony okultystycznymi zagadkami horror.

Mufasa: KrÃłl Lew
"Mufasa: Król Lew" - film o ojcu Simby ma już zwiastun [WIDEO]

Disney zapowiada niesamowitą animację!

Polecamy
Krzyk 6 plakat
"Krzyk VI" - polski opis fabuły, komentarz twórców i teaser [WIDEO]

W wielomilionowym mieście nikt nie usłyszy twojego krzyku.

NosoroÅźec film 2021
"Nosorożec" Ołeha Sencowa ma zwiastun i polską datę premiery [WIDEO]

Nowy film w reżyserii ukraińskiego aktywisty społecznego zobaczymy już w grudniu.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kod zła
Niepokojące teasery i polska data premiery horroru "Kod zła" [WIDEO]

To spowity mrokiem i wypełniony okultystycznymi zagadkami horror.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!